Z życia szkoły
Uroczystości kościelne z okazji dnia Patrona szkoły
"Team Kwitnącej Śliwki" założył swój minisad.
W poniedziałek 19 września, młodzi sadownicy z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie, sadzili drzewka owocowe. Kierując się wskazówkami podanymi w poradniku „Od laika do sadownika” posadzili, zgodnie z przygotowanym planem, 5 zakupionych sadzonek śliw.
Wraz z opiekunką zespołu Panią Marią Skolmowską Karpińską i pracownikami szkoły przygotowali podłoże, wykopali dołki i posadzili drzewka śliw o następujących odmianach: Mirabelka z Nancy, Śliwa brzoskwiniowa, Renkloda Ulena, Węgierka zwykła i Renkloda Althana. Sadownicy zabezpieczyli drzewka siatką i korą, aby uchronić je przed gryzoniami i utratą wilgoci. Na koniec nawodnili glebę. Wszyscy współpracowali i pomagali sobie nawzajem. Uczestnicy wraz z opiekunem i dyrekcją wykonali pamiątkowe zdjęcia, a następnie wspólnie podziwiali powstały minisad. Oznaczenie w postaci tabliczki będzie w trwały i widoczny sposób opisywać obszar sadu.
Niebawem będzie się nim cieszyć cała szkoła i lokalna społeczność. Uczestnicy projektu pracują nad ostatnimi raportami i z niecierpliwością czekają na ocenę swojego dzieła.
TEAM KWITNĄCEJ ŚLIWKI:1. Brdak Patrycja
2. Brdak Sandra
3. Bugowska Aleksandra
4. Dobies Julita
5. Glezman Karolina
6. Kawczyński Kamil
7. Kosiorek Kamila
8. Laskowska Zuzanna
9. Piórkowska Ewelina
10. Sosnowski PawełOpiekunem projektu jest Pani Maria Skolmowska Karpińska
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
- 1
Kolejny raz społeczność naszej szkoły obchodziła 16 października - Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą w kościele parafialnym w Żurominie odprawił ks. Dziekan Tomasz Kadziński. Msza św. połączona była z poświęceniem Sztandaru Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych im. Jana Pawła II. Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju we mszy świętej wzięła udział Dyrekcja Szkoły, Wicestarosta Powiatu Pan Ireneusz Rejmus, trójki klasowe z wychowawcami, chętni nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Sztandar Szkoły wprowadzili do Kościoła Rodzice. Ksiądz Dziekan w swojej homilii odniósł się do osobistych spotkań z Patronem naszej Szkoły Janem Pawłem II. Szczególnie mocno wybrzmiały słowa: „Czas to miłość” w kontekście naszego życia, w którym powinniśmy naśladować Świętego Jana Pawła II – powinniśmy być wrażliwi i otwarci na potrzeby drugiego człowieka. Po homilii przedstawiciel Rodziców Pan Tomasz Makuszewski zwrócił się z prośbą do Księdza Dziekana o poświęcenie Sztandaru. Poświęcony Sztandar Szkoły Rodzice przekazali Dyrektorowi Szkoły Panu Wojciechowi Smolińskiemu, który podziękował i dokonał prezentacji nowego Sztandaru. Następnie przekazał go młodzieży, która obiecała go strzec i szanować jako najwyższej wartości. Po przekazaniu Sztandaru hymn Szkoły odśpiewał Jakub Zimny. Dalsza część obchodów miała miejsce w szkole. O godz. 950 uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, aby wspólnie świętować i wspominać Świętego Papieża Polaka. Cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji pisania listów do Patrona Szkoły – „Co chciałbym Ci powiedzieć Janie Pawle II?”. O czym i jakie będą to listy zależeć będzie od inwencji twórczej i techniki wykonania poszczególnych klas. Po napisaniu listów i udokumentowaniu swojej pracy młodzież udała się do domów, aby w gronie najbliższych wspominać życie, nauki i myśli wielkiego Polaka. Na stronie internetowej Szkoły umieszczony został krótki program artystyczny poświęcony naszemu Patronowi i Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II 2020.
Grażyna Truszczyńska
Dzień Patrona Szkoły "Barka 2020"
Dzień Patrona Szkoły-konkurs
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Najlepszym jest ten, kto potrafi tchnąć
w duszę uczniów przyjemność”
W. Szymborska
14 października 2020r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Komisji Edukacji Narodowej inaczej niż zwykle. Obchody Święta Oświaty odbywały się w reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Nie było tradycyjnego apelu i spotkania ze wszystkimi uczniami szkoły. Wychowawcy spotkali się tylko ze swoimi wychowankami i przeprowadzili zajęcia poświęcone rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej i roli nauczyciela we współczesnym świecie. Młodzież szkolna nie zapomniała jednak o swoich nauczycielach, przygotowała dla nich część artystyczną i przekazała serdeczne życzenia on- line na stronie internetowej szkoły. Następnie wszyscy pracownicy spotkali się z Dyrekcją Szkoły w świetlicy internatu. Głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Wojciech Smoliński, który serdecznie powitał przybyłych na uroczystość nauczycieli
i pracowników szkoły. Dyrektor Szkoły złożył wszystkim wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty serdeczne podziękowania za wychowawczy i dydaktyczny trud, za oddanie i wsparcie dla uczniów, oraz poświęcenie i wysiłek włożony w kształtowanie ich charakterów. Pan Dyrektor nawiązał w swoim przemówieniu do trudnej rzeczywistości, w której przyszło nam wszystkim funkcjonować, w której każdego dnia musimy mierzyć się z niewidzialnym wrogiem, jakim jest COVID–19.Dyrektor Szkoły życzył, aby niełatwa misja nauczyciela przyniosła w tym czasie jeszcze lepsze efekty i satysfakcję. Pan Dyrektor nawiązał również do ważnego wydarzenia, jakim jest zmiana nazwy szkoły w 60 – tą rocznicę jej powstania. Życzenia z okazji Święta Oświaty złożył także Starosta Powiatu Pan Jerzy Rzymowski. Życzenia odczytała Pani Wicedyrektor Ewa Janulewska. W dalszej części uroczystości Dyrektor Szkoły z okazji Święta Oświaty docenił wkład pracy nauczycieli i pracowników w organizację procesu dydaktyczno – wychowawczego, nagradzając Ich Nagrodą Dyrektora Szkoły. Nagrody otrzymali: p. E. Janulewska, p. K. Watkowski, p. K. Błaszkiewicz, p. J. Czyżyk, p. J. Gowin, p. J. Grabowska, p. B. Gronkiewicz, p. S. Kołaciński, p. G. Piłat, p. M. Skolmowska Karpińska, p. G. Truszczyńska, p. D. Zborowski. Nagrody otrzymali także pracownicy szkoły: p. K. Gesek, p. M. Olszlegier – Wesołowska, p. J. Przyborowska , p. B. Surgał, p. A. Durzyński, p. M. Stopczyński, p. S. Wasiak. Nagrodę Starosty Powiatu otrzymała p. K. Kamińska. Dyrektor szkoły pogratulował nagrodzonym nauczycielom, wszystkim życzył sukcesów zawodowych i osobistych.
Uwieńczeniem spotkania był skromny poczęstunek przy kawie i słodkim ciastku.Grażyna Truszczyńska
Dzień Edukacji Narodowej
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Konkursy
Moduł Konkursy został zmodyfikowany
do IV edycji konkursu Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego.
Szczegółowe informacje w zakładce konkursy.
Pożegnanie z Grecją
ERASMUS+
Zespół Klasztorny Meteory - Grecja
ERASMUS+
Zespół klasztorny Metéory to bez wątpienia jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych Grecji. Te niezwykłe budowle, wzniesione na pozornie niedostępnych skalnych szczytach, zajmują górską dolinę nieco na północ od Kalambáki.
4
Zamek w Platamon - Grecja
Kolejny dzień programu ERASMUS+
1
Z wizytą u Zeusa na Olimpie
Kolejny dzień programu ERASMUS+
6Zdjęcia: Kamil Watkowski
Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie na praktykach zawodowych w Grecji.
W dniu 27 września 2020r. kolejna grupa uczniów ZST-Z w Żurominie wyjechała na praktyki zawodowe do Grecji. Tym razem organizacja wyjazdu była trudniejsza ze względu na konieczność spełnienia wymogów sanitarnych, związanych z Covid-19 oraz zapewniania uczniom warunków podróży, zgodnych wytycznymi GIS,MEN, oraz wytycznymi krajów, przez które podróżowali uczniowie.
Wszyscy uczestnicy zostali np. przebadani na obecność koronawirusa, na szczęście wszyscy okazali się być zdrowi i mogli wyruszyć w bezpieczną podróż.
W planie wycieczki poczyniono wiele zmian, wyeliminowano czynności, które mogłyby w jakikolwiek sposób zwiększyć ryzyko zachorowania i zastąpiono je czynnościami bezpieczniejszymi. Zmieniono również warunki samych praktyk uczniów w Grecji, dostosowując je do aktualnych potrzeb zdrowotnych.
Uczniowie bardzo niepokoili się, że coś może przeszkodzić w wyjeździe i odetchnęli
z ulga na wieść, że wyjazd dojdzie do skutku. Wśród 35 uczestników znalazło się 16 uczniów technikum informatycznego, 16 uczniów technikum handlowego oraz 3 opiekunów:
Pani Ewa Pietrzak, Pan Kamil Watkowski Pan Krzysztof Gutowski.Obecnie dyrekcja rozpoczyna pracę związana z kolejnym wyjazdem uczniów na zagraniczne praktyki w związku z zakończeniem konkursu Erasmus +. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z projektu ,,Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Mamy nadzieję, że kolejny, trzeci już wyjazd odbędzie się w nieco spokojniejszym czasie epidemiczno-zdrowotnym.
Dyrekcja
Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych
im. Jana Pawła II w ŻurominieEwa Janulewska
Wojciech Smoliński
Pierwszy dzień w Grecji
Szkolenie COVID-19
Zdjęcia Krzysztof Gutowski
„TEAM KWITNĄCEJ ŚLIWKI”
„TEAM KWITNĄCEJ ŚLIWKI” z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie zdobył grant na założenie„Mini sadu”, starania uczniów zostały docenione przez organizatorów, którzy przyznali aż 495 na 565 punktów. Uczniowie naszej szkoły dalej angażują się w projekt. Trwa promocja sadu, którym niebawem będzie mogła cieszyć się cała szkoła i lokalna społeczność.
17 września w czwartek o godzinie 16:00 w szkole odbył się apel dla rodziców uczniów klas pierwszych. W wydarzeniu uczestniczyło około 80 osób. Dwójka uczestników projektu zaprezentowała widowni jak wyglądał pierwszy etap starań uczniów, a także przedstawili dalsze działania- opowiedzieli o tym jak drzewa upiększą teren, a ich owoce będą smaczną przekąską za parę lat .Wszyscy wyglądali na zainteresowanych prezentacją. Przedstawiona została także księga sadu, którą prowadzą uczniowie. Na koniec uczestnicy projektu rozdali ulotki rodzicom. Opiekun projektu Pani Maria Skolmowska-Karpińska poprosiła rodziców o pomoc w utworzeniu mapy pomologicznej starych odmian drzew owocowych posadzonych przed rokiem 1960.
Udział w konkursie oraz wszystkie działania podejmowane przez uczniów mają na celu upowszechnianie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych, sposoby ich pielęgnacji niewywołujące negatywnego wpływu na środowisko oraz zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian śliw, a także zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.
TEAM KWITNĄCEJ ŚLIWKI:
1. Brdak Patrycja
2. Brdak Sandra
3. Bugowska Aleksandra
4. Dobies Julita
5. Glezman Karolina
6. Kawczyński Kamil
7. Kosiorek Kamila
8. Laskowska Zuzanna
9. Piórkowska Ewelina
10. Sosnowski Paweł
Opiekunem projektu jest Pani Maria Skolmowska-Karpińska.
EPAS - European Parliament Ambassador School) w edycji 2020/2021
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego" (EPAS - European Parliament Ambassador School) w edycji 2020/2021. Inicjatywa EPAS skierowana jest do uczniów i nauczycieli szkół średnich ogólnokształcących oraz zawodowych i ma na celu tworzenie sieci placówek współpracujących z Parlamentem Europejskim, oraz biurami PE. Program służy propagowaniu wiedzy na temat europejskiej demokracji parlamentarnej i europejskich wartości obywatelskich. W Polsce EPAS działa już od pięciu lat i skupia blisko 60 szkół z różnych regionów kraju.
Jak funkcjonuje program EPAS?
Szkoła deklarująca udział w programie wyznacza nauczycieli ("starszych ambasadorów"), który tworzy grupę projektową złożoną z kilku uczniów ("młodszych ambasadorów"). Starszymi ambasadorami w naszej szkole Pan Marcin Krasiński, Pani Magdalena Kalkowska oraz Pan Paweł Marcinkowski. Starsi i młodsi ambasadorowie mają wspólnie do zrealizowania kilka zadań związanych z propagowaniem wiedzy o PE i UE (chodzi m.in. o założenie szkolnego punktu informacyjnego, wykorzystanie materiałów dydaktycznych, zorganizowanie obchodów Dnia Europy czy działania online). W realizacji projektu ambasadorów wspiera Biuro PE.
Szkoła, która z sukcesem zakończy swój udział w programie, uzyska tytuł "Szkoły-Ambasadora Parlamentu Europejskiego" oraz tablicę pamiątkową do umieszczenia na ścianie budynku szkoły.
SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Celem nauczyciela i rodzica jest dobro dziecka,
będące największą korzyścią współpracy.
W dniu 17 września 2020r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych technikum i branżowej szkoły I stopnia. Całe spotkanie odbyło się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, które obowiązują w czasie trwania pandemii. Dyrektor Szkoły Pan Wojciech Smoliński serdecznie powitał zebranych i przedstawił kadrę kierowniczą szkoły
i wychowawców klas pierwszych. Pan Dyrektor zaprezentował krótko zasady funkcjonowania szkoły, omówił bazę dydaktyczną placówki. Następnie głos zabrał Kierownik kształcenia zawodowego Pan Kamil Watkowski, który przedstawił informacje
o funkcjonującym w szkole dzienniku elektronicznym i zachęcił do korzystania z tej formy współpracy rodziców ze szkołą. Zasady funkcjonowania szkolnego internatu przedstawił Kierownik placówki Pan Krzysztof Błaszkiewicz, który zachęcił rodziców, aby ich dzieci korzystały z możliwości zamieszkania w internacie. Program nauczania przedmiotu - wychowanie do życia w rodzinie zaprezentowała Pani Magdalena Radzimska. Psycholog szkoły Pani Aleksandra Kowalczyk omówiła zasady udzielania i organizowania pomocy psychologiczno - pedagogicznej uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Istotą pomocy psychologiczno – pedagogicznej jest między innymi rozpoznawanie i zaspakajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia. Pomoc jest organizowana
i udzielana we współpracy z rodzicami, którzy swoje problemy mogą zgłosić wychowawcy klasy, dyrekcji i pani psycholog. Pani Maria Skolmowska Karpińska wraz z uczniami przedstawiła realizowany w szkole projekt pod nazwą „Tradycyjny sad”. Po oficjalnym spotkaniu na sali gimnastycznej rodzice udali się na pierwsze spotkania z wychowawcami, którzy przekazali dalsze informacje na temat nauki i bezpiecznego funkcjonowania uczniów
w naszej placówce.Grażyna Truszczyńska
Archiwum Aktualności