Ludzie często mówią, że nic nie muszą, ale za to wszystko mogą. Dlaczego w takim razie palaczom papierosów czy e-papierosów tak trudno wygrać ze zgubnym przyzwyczajeniem? Dlaczego znajdują tak wiele powodów i usprawiedliwień, aby tkwić w nałogu? Dlaczego nieustannie podważają zdroworozsądkowe argumenty niepalących i lekceważą naukowo potwierdzone negatywne skutki nikotynizmu?
Według Światowej Organizacji Zdrowia branże tytoniowe stosują szereg przemyślanych metod, aby zmanipulować młodych ludzi i utwierdzić w przekonaniu, że tego właśnie potrzebują. Sprawdź, czy dajesz się nabrać. Oto kilka z nich:
- w wyrobach tytoniowych i nikotynowych stosują smaki atrakcyjne dla młodzieży, maskujące specyficzny zapach,
- stosują atrakcyjne wzory produktów, które są również łatwe do noszenia i… ukrycia,
- promują produkty jako „zmniejszające szkody” lub „czystsze” alternatywy dla tradycyjnych papierosów przy braku obiektywnej wiedzy naukowej, potwierdzającej te twierdzenia,
- sponsorują gwiazdy,influencerów i konkursy w celu promocji wyrobów tytoniowych i nikotyny (np. na Instagramie),
- wynagradzają sprzedawców za eksponowanie produktów w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi, a także dostarczają materiały marketingowe i gabloty sprzedawcom detalicznym,
- stosują pośredni marketing wyrobów tytoniowych w filmach, programach telewizyjnych i programach streamingowych online.
Zastanów się, czy rzeczywiście musisz być jednym z bezwolnych trybików w potężnej machinie uzależnienia, a może jednak wolisz wolność i swobodne decydowanie o sobie.
W naszej szkole od lat podejmujemy ten temat w związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia, który w tym roku obchodzony jest 18 listopada. Walkę z nałogiem toczymy każdego dnia, a wychowawcy i nauczyciele na co dzień przeprowadzają ze swoimi uczniami szereg szczerych rozmów oraz często burzliwych dyskusji, zadając pytania o przyczyny i sens poddawania się nałogowi. W cykliczne akcje profilaktyczne włączają się także niepalący uczniowie, którzy starają się swoją postawą wobec tytoniu oraz pomysłami na zdrowy styl życia zarazić palaczy. Tworzą oni także wymowne plakaty i ulotki informacyjne, wygłaszają referaty, proponują filmy profilaktyczne oraz ciekawe artykuły. Robią, co mogą, ale palącym musi się chcieć wygrać tę batalię o zdrowie i dobre samopoczucie.
Oby chciało Ci się chcieć! Trzymamy kciuki za osoby, które zdecydują się na rzucenie palenia i dołączą do grona tych, którzy palić nie muszą, bo zwyczajnie nie chcą. To naprawdę proste, spróbuj! Przecież możesz!
Anna Wronkowska
(komisja ds. przeciwdziałania nikotynizmowi)