Maturzyści, odbiór świadectw maturalnych w dniu 9 lipca,
od godziny 9:00 w sekretariacie szkoły.
Maturzyści, odbiór świadectw maturalnych w dniu 9 lipca,
od godziny 9:00 w sekretariacie szkoły.
Za nami kolejny rok szkolny, czas wysiłku, nauki, ale też czas szkolnych uroczystości, wycieczek i integracji. Uroczyste zakończenie odbyło się w piątek, 21 czerwca.
Tradycyjnie uroczystość zakończenia bieżącego roku szkolnego zaczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i zaśpiewania Hymnu Szkoły. Potem jako pierwszy głos zabrał dyrektor ZST-Z w Żurominie Pan Wojciech Smoliński. Pan Dyrektor podkreślił, że nadszedł czas podsumowania nauki i pracy, nim jednak tego dokonał, życzenia od Starosty Żuromińskiego Pana Jerzego Rzymowskiego odczytała wicedyrektor Pani Ewa Janulewska. Pan Starosta podziękował w liście wszystkim za całoroczną pracę, serce i zaangażowanie w przekazywaniu uczniom i wychowankom wiedzy oraz odkrywanie i rozwijanie ich pasji. Uczniom pogratulował indywidualnych sukcesów.
Zabierając głos Dyrektor Szkoły Pan Wojciech Smoliński zaczął od podziękowań skierownych do uczniów. Zaznaczył, że ich ciężka praca i zzngażowanie sprawiły, że mijający rok był wyjątkowy. Pogratulował uczniom wszystkich osiągnięć, które przyczyniły się do ich rozwoju.
Wyróżniającym się uczniom wręczono dyplomy i nagrody książkowe, za zaangażowanie w życie szkoły, za wyniki w nauce i frekwencję. Otrzymali je: Julita Ogrodowczyk z kl. IV TH, Aleksanda Smolińska z kl. IV TG, Julia Jasińska z kl. IV TG, Igor Wrzosek z kl. I TOS, Julia Grabowska z kl. I TI, Kacper Piwowarski z II TiG, Ilona Kowalska z kl. III TH, Konrad Zalewski z kl. I TI, Bartosz Kowalski z kl. IV TS, Bartosz Grzywiński z kl. II TS, Karol Szerszeń z kl. I TI, Zuzanna Sobiech z kl. I TG, Paweł Gąsiorowski z kl. IV TI, Maja Sieczka z kl. I TH, Kamil Gajewski z kl. III TSG, Aleksandra Welenc z kl. III TI, Dzmitry Yastratau z kl. III TI, Zuzanna Perłowska z kl. III TSG, Kamil Świniarski z kl. III TSG, Damian Budka z kl. II TI, Jakub Gutowski z kl. II TI, Paweł Bukowski z kl. II THM, Klaudia Kobylińska z kl. III W BS, Rafał Zmarzły z kl. II A BS, Monika Jabłońska z kl. I TH, Zuzanna Goławska z kl. I TH, Mateusz Stańczak z kl. I TH, Daria Lampkowska z kl. I W BS, Mateusz Narewski z kl. I W BS, Krzysztof Kalkowski z kl. I W BS, Artur Nowakowski z kl. II THM, Kacper Gałka z kl. III TSG, Marcin Staniszewski z kl. IIIA BS, Lena Żołnowska z kl. II W BS, Dominika Rutkowska z kl. II 2 BS, Maja Wlizło z kl. IIIW BS, Oliwia Sulkowska z kl. II W BS, Grażyna Malicka z kl. I TG, Mateusz Błaszkiewicz z kl. IV TI i Julia święconek z kl. IV THM.
Nagrodzono uczestników szkolnych konkursów przedmiotowych. Wręczono również statuetki „Gloria Victor” za szczególne osiągniecia sportowe – tytuł wicemistrza świata dla Mikołaja Kaweckiego (I TOS) i Patryka Chylińskiego (II TS) - brązowego medalisty mistrzostw świata w wyciskaniu sztangi leżąc klasycznym w Austin w Teksasie.
Dyrektor szczególnie żegnał uczniów klas trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy kończą już naukę w naszej szkole.
W dalszej części przemówienia Pan Dyrektor przypomniał o pozyskanych w tym roku szkolnym nowych pomocach dydaktycznych, m.in. nowoczesnej pompie ciepła dla profilu technik urządzeń odnawianych źródeł energii, dzięki której nauka będzie ciekawsza i bardziej efektywna. Jak zaznaczył, inwestycje w sprzęt i pomoce są dowodem na to, że dyrekcja dąży do stworzenia najlepszych warunków nauki dla uczniów.
Pan Dyrektor poruszył też bardzo ważny temat zdrowego stylu życia, bez narkotyków i środków psychoaktywnych. Jak zauważył, dzisiejsze czasy bombardują wszystkich pokusami, ale należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy unikać używek, a wybierać aktywny tryb życia.
Podczas uroczystości pożegnano odchodzącego do innej parafii nauczyciela religii, ks. Roberta Kępczyńskiego.
Po tej części uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, by otrzymać świadectwa i pożegnać się przed wakacjami. Wychowawcy kontynuowali również pogadanki na temat unikania narkotyków, alkoholu i innych używek.
Teraz dwa miesiące zasłużonego odpoczynku. Oby był bezpieczny, byśmy wszyscy we wrześniu mogli przystąpić do pracy w kolejnym roku szkolnym.
Agnieszka Makuszewska
Dziś rozdanie certyfikatów i rozstrzygnięcie wyników gier terenowych. Zwycięzcami w zmaganiach zostały drużyny w składzie : pierwsze miejsce Kacper Gałka, Kamil Świniarski, Krzysztof Figurski, Kacper Janiszewski – (3 TSG), drugie miejsce : Michał Waśkiewicz(3 TSG), Kacper Kosiński ( 3TSG), Kamil Napiórkowski ( 2TG), Krzysztof Ziółkowski ( 2 TI).
Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się w Sali komputerowej w EDUCATION WITHOUT BORDERS ANTONIS KARATZIOS - PARALIA PANTELEIMONOS.
Dziś fotorelacja z zajęć odbywanych przez naszych uczniów w ramach ERASMUS +.
Graficy i informatycy doskonalili swoje umiejętności w EDUCATION WITHOUT BORDERS ANTONIS KARATZIOS -PARALIA PANTELEIMONOS, natomiast mechanicy w AUTO SERVICE WARSZTAT SAMOCHODOWY- LARISA
Po zakończonych zajęciach zawodowych i wspaniałym odpoczynku realizowaliśmy zadania związane z udziałem w grze miejskiej „Stary Pantaleimon i jego tajemnice”. Ta niewielka wieś górska rozciąga się na wysokości 500 mnp, na wschodnim zboczu masywu Olimp. Patronem urokliwej miejscowości z kamienia, wpisującej się w tradycyjną zabudowę obszaru basenu Morza Śródziemnego, jest Św. Pantaleon - wczesnochrześcijański męczennik i jeden z ważniejszych świętych kościoła grekokatolickiego, patron lekarzy, pielęgniarek
i osób samotnych. Niewielka cerkiew pod wezwaniem Św. Pantaleona
z pięknymi ikonami lekarza-męczennika stanowi punkt centralny wioski. Wokół niej powstała kamienna zabudowa prywatna. Panteleimon na stałe zamieszkuje jedynie kilkanaście osób. Jest to jednak ulubione miejsce Greków, ze względu na przyjemny, chłodniejszy klimat, obecność wielu tradycyjnych greckich tawerni przede wszystkim na zapierający dech
w piersiach widok na Zatokę Termajską (Morze Egejskie) u podnóży Olimpu. Odwiedzając je, zapoznaliśmy się ze specyfiką kultury greckiej, mieliśmy też możliwość doskonalenia swoich kompetencji językowych.
Zespół klasztorów zbudowanych na wysokich i stromych skałach Równiny Tesalskiej to miejsce, które zrobiło wrażenie na każdym z nas. To niezwykły w skali Europy, a może nawet świata przykład, jak dzieło ludzkich rąk może wspaniale wpisywać się w krajobraz. Klasztory osadzone na skałach podkreślają ich surowe piękno i gigantyczny rozmiar. Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wykorzystywano naturę, naukę i wyobraźnię, aby stworzyć tak wspaniałe dzieła architektoniczne. Była to niezwykła lekcja rozwijania różnorakich umiejętności potrzebnych do połączenia faktów i zasad z różnych dziedzin nauki.
Saloniki to jedno z najbardziej znanych greckich miast, wyróżniające się bogatą i ciekawą historią oraz wielkomiejskim charakterem. Zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości, tuż za Atenami. Leży nad Zatoką Salonicką i pomimo tego, że tworzy sporą aglomerację, czuć tu specyficzny grecki klimat. Centralnym punktem wycieczki było zwiedzanie Białej Wieży. To chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna w tym greckim mieście. Jest miejscem mieszczącym różne ekspozycje związane z historią Salonik. Parasolki GEORGE’A ZONGOLOPOULOSA to niezwykła praca greckiego rzeźbiarza, pod którą zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Dziś Saloniki były dla nas niezwykle ważne nie tylko ze względu na swoje turystyczne atuty. Tu spełniliśmy swój patriotyczny obowiązek. W polskim konsulacie grupa pełnoletnich uczniów po raz pierwszy wraz z opiekunami i dyrekcją wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy wszyscy obywatelami Europy i świata , ale przede wszystkim jesteśmy Polakami. Dzięki Erasmus + rozwijamy postawy obywatelskie oraz kompetencje społeczne.
Zwieńczeniem naszej przygody w Salonikach był udział wszystkich uczestników w grze miejskiej, w której realizowaliśmy zadania z komunikacji językowej, sprawności interpersonalnej oraz kształtowaliśmy umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Dziś wygrała drużyna w składzie: Szymon Bulkowski, Marcin Szeluga, Cezary Naworski, Maciej Kalinowski. Gratulujemy!!!
Z jednego z lokalnych portów wypłynęliśmy w rejs na bajkową wyspę Skiathos. Podczas rejsu czekało nas mnóstwo zabawy, tańców i śmiechu. O dobry nastrój zadbał Kapitan wraz z załogą i profesjonalni tancerze. Wyspa Skiathos zyskała na popularności dzięki musicalowi „Mamma Mia”,w którym uwieczniono jej krajobrazy. Zwiedziliśmy stolicę wyspy o charakterystycznej amfiteatralnej zabudowie. Zobaczyliśmy min. słynną wieżę zegarową przy kościele Świętego Mikołaja oraz półwysep Bourtzi z twierdzą wenecką. Statek zacumował także przy plaży Koukunaries, słynącej z piasku mieniącego się w słońcu. Nie zabrakło czasu na plażowanie, a także kąpiele w krystalicznie czystej wodzie Morza Egejskiego.
Dzisiaj uczniowie zwiedzili przepiękne miasteczko i port w Platamonas. Wykorzystano w tym celu grę terenową. Pracując w zespołach, uczniowie uczyli się współpracy, komunikacji oraz wzajemnego zaufania, rozwijali kompetycje językowe i zawodowe. Dla wielu z nich udział w grze terenowej był świetna okazja do doskonalenia kreatywności i otwartości na nowe wyzwania. Jednym z ważniejszych celów projektu ERAZMUS + jest uczenie się pokonywania trudności, przełamywania własnych barier, poznawania nowych ludzi i rozwijania umiejętności interpersonalnych. Wszyscy uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniami. Jury w składzie Patrycja Szkudlarek, Ewa Janulewska, Beata Gronkiewicz, Ewa Pietrzak i Wojciech Smoliński ocenili prace konkursowe i nagrodzili zwycięzców.W tej grze terenowej okazali się nimi uczniowie: Seweryn Kamiński (2Tig),Mikołaj Nadolski (2Tig), Kacper Piwowarski ( 2 Tig),Jakub Warzyński ( 2 TG),Filip Bugowski (2 TG).Efekty zadań będziemy mogli oglądać w kolejnych postach.
Dzisiaj kolejna wycieczka i kolejny punkt na mapie Grecji. Wybraliśmy się do wąwozu Enipeas, widzieliśmy Wodospady Zeusa i Wanny Afrodyty. Już sam wąwóz jest wyjątkowo malowniczy, pozwala bowiem na podziwianie pionowych urwisk skalnych, wkomponowanych w barwne krajobrazy. W dole wąwozu szumi rzeka, a akwedukt wznosi się na wysokości ponad kilkudziesięciu metrów ponad dnem wąwozu. Ukoronowaniem wędrówki są wodospady Zeusa i wyżłobione pod nimi dwa baseny, w których według mitu miała się kąpać bogini. Kąpiel w takim basenie zapewnia ponoć młodość, zdrowie i urodę.
Po powrocie udaliśmy się na praktyki zawodowe które prowadzi rodowity Grek. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim.
W dniu 02.06.2024r. kolejny raz wyjechaliśmy na staże zagraniczne do Grecji w ramach Erasmus+. Przywitała nas piękna pogoda i miła atmosfera. To nasza kolejna Wielka Grecka Przygoda.
Wśród 25 uczestników znalazło się 13 uczniów technikum mechanicznego, 6 uczniów technikum informatycznego oraz 4 uczniówtechnikum grafiki i poligrafii cyfrowej. Opiekę nad uczniami pełnią :Pan Dyrektor Wojciech Smoliński, Pani v-ce Dyrektor Ewa Janulewska oraz Pani Ewa Pietrzak i Pani Beata Gronkiewicz.
Po długiej podróży pierwszy dzień upłynął nam na poznawaniu pięknego miejsca jakim jest miasteczko Panteleimonos położone w niskich terenach Masywu Olimpu nad morzem Egejskim.
Odpoczywamy, planujemy zadania na kolejne dni, korzystamy z uroków pięknej letniej pogody. Do zobaczenia wkrótce.
29 maja odbyło się w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych spotkanie dyrekcji z przedstawicielami firmy Energeco, partnera naszej szkoły, występującego również w imieniu firmy Kołton. Celem spotkania było przekazaniedo naszej szkoły najnowocześniejszej pompy ciepła. Będzie ona służyła do celów dydaktycznych.
O tym, że ZST-Z w Żurominie dostanie taką pompę poinformowali Pan Jarosław Kamieniecki przedstawiciel firmy KOŁTON i Panowie Sławomir Lewandowski i Krzysztof Lewandowski – właściciele Energeco Sp. z O.o. oraz Jacek Zybert – instalator Energeco dyrekcję podczas konferencji, jaką ZST-Z zorganizował w dniach 23-24 listopada 2023r., w związku z realizacją projektu „Wysoka jakość kształcenia szansa˛ na profesjonalny rozwój”. Jak wtedy podkreślili, pompa ma służyć do celów dydaktycznych, aby uczniowie mogli na zajęciach uczyć się też praktycznie. Firmy przekazały ten sprzęt zupełnie nieodpłatnie.
Podczas spotkania 29 maja uczniowie i nauczyciele oraz goście obejrzeli prezentację z nawiązania współpracy z firmami Energeco oraz Kołton, a następnie mogli otworzyć dostarczony do pracowni model i zobaczyć jego wnętrze. Pompa ciepła AirKompakt P1118 powstała przy współpracy specjalistów z naukowcami z AGH w Krakowie.To urządzenie zaprojektowane i zoptymalizowane specjalnie do pracy w polskim klimacie. Kompaktowe rozmiary, szczególna konstrukcja oparta na działaniu wysokiej jakości sprężarki CopelandScroll, duży parownik, który zapewnia maksymalną wymianę ciepła pomiędzy powietrzem zewnętrznym a czynnikiem roboczym to tylko niektóre z parametrów, które czynią z tego urządzenia tak interesującą propozycję.
Panowie Krzysztof i Sławomir Lewandowscy oraz pan Jacek Zybert zapoznali naszych uczniów z klasy 1TOS (technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej) z urządzeniem i chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.
Pan Dyrektor ZST-Z w Żurominie Wojciech Smoliński podkreśla, że spotkanie takie jest doskonałą okazją do poznania firm zajmujących się dostarczaniem nowoczesnych pomp ciepła dla odbiorców indywidualnych. Uczniowie mogli też dowiedzieć się, co dzieje się aktualnie na rynku odnawialnych źródeł energii. Wszystkich nowinek i informacji nasi wychowankowie słuchali bardzo uważnie i z zaciekawieniem. – Wiedza to jedno, a praktyka to drugie – podkreślali Panowie Sławomir i Krzysztof Lewandowscy. A wiedzę nabywa się przez całe życie, co podkreślił również wyraźnie dyrektor Wojciech Smoliński.
Pan Dyrektor zaznaczył, że dzięki współpracy firmami uczniowie mogą teraz kształcić się i ćwiczyć umiejętności na najnowocześniejszym sprzęcie.
Pani Wicedyrektor Ewa Janulewska zaznacza, że są to kolejne środki zewnętrzne (w postaci wysokiej klasy sprzętu) pozyskane dla uczniów, by proces kształcenia przebiegał atrakcyjnie.
W przekazaniu modelu dydaktycznego wziął również udział wicestarosta Ireneusz Rejmus oraz kierownik kształcenia zawodowego Jacek Gowin, dzięki staraniom którego doszło do pozyskania tak nowoczesnej pomocy dydaktycznej.
Przedstawiciele firmy otrzymali z rąk dyrekcji specjalne podziękowania. Współpraca będzie trwała.
Agnieszka Makuszewska
Dzień bez plecaka (z ang. „no backpackday”) to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. 29 maja kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać się nasi uczniowie.
Oczywiście udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki sklepowe, worki na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, a nawet w pufę. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.
Co ciekawe "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpackday dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji lub odpoczynku od nauki.
Powered by aSc EduPage