• Wysoka jakość kształcenia szansą na profesjonalny rozwój

• Program Edukacja (MF EOG 2014-2021)

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie wygrał  konkurs wniosków w ramach Programu Edukacja (MF-EOG 2014-2021) – Komponent III Współpraca instytucjonalna na rzecz poprawy jakości i dopasowania kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz zawodowego kształcenia ustawicznego i przystąpił do realizacji projektu „Wysoka jakość kształcenia szansą na profesjonalny rozwój”.

To kolejny krok w rozwijaniu nowoczesnej edukacji w naszej szkole. Dzięki uczestnictwu w projekcie 50 uczniów weźmie udział w szkoleniu dotyczącym rozwijania kompetencji zawodowych i umiejętności wykorzystania ich w zmieniającej się rzeczywistości na rynku pracy.

Projekt umożliwi również nauczycielom przedmiotów zawodowych udział w warsztatach dotyczących wykorzystania nowoczesnych metod kształcenia, a także zastosowania nowych technologii w edukacji szkolnej. Warsztaty odbędą się w Norwegii.

Głównym celem projektu jest zmniejszenie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG.

NASI NAUCZYCIELE SZKOLILI SIĘ W NORWEGII

W związku z realizacją projektu „Wysoka jakość kształcenia szansa˛naprofesjonalny rozwój”10 nauczycieli Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie szkoliło się ostatnio w Norwegii. Zdobyte tam doświadczenie i wiedzę wykorzystają niebawem w pracy z uczniami.

Wyjazd, który odbył się we wrześniu, był bardzo pouczający, a wiedza tam zdobyta – bezcenna. Jak podkreśla kierownik kształcenia zawodowego w ZST-Z w Żurominie Kamil Watkowski, szkolenie było bardzo potrzebne z wielu względów.

Uczestnicy wyjazdu wzięli m.in. udział w wykładzie eksperckim pt. „Rys historyczny i system edukacyjno‐szkoleniowy w Norwegii” (przygotował go SolidaritetNorge, związek zawodowy założony przez Polaków dla Polaków pracujących w Norwegii) oraz w panelu dotyczącym edukacji i szkolenia. Potem odbył się panel: „Fagbrev – dokument mający na celu uznanie kwalifikacjizawodowych w Norwegii” (także przygotowany przez SolidaritetNorge), po którym nasi nauczyciele mieli okazję wziąć udział w dyskusji i zadawać pytania ekspertom.

Bardzo cenna była późniejsza dyskusja grupowa, dotycząca analizy obowiązujących praktyk w zakresie kształcenia zawodowego, diagnozy i mapowania priorytetowych problemów, potrzeb iwyzwań w przedmiotowym zakresie.

Drugiego dnia szkolenia odbyły się panele dotyczące robotyzacji pracy i sztucznej inteligencji, wyodrębnionych zawodów wg szkół zawodowych i średnich wNorwegii, a także zawodowych tytułów mistrzowskich w Norwegii z podziałem na zawody.

Zobaczyliśmy, w jaksposób można zdobywać kompetencje,abyodnaleźć się”na rynku pracy oraz jakie maja możliwości rozwoju w kontekście rynkupracy – mówią nauczyciele biorący udział w szkoleniu w Oslo.

Celem projektu realizowanego w ZST-Z jest zwiększenie jakości i dopasowania kształcenia oraz szkolenia zawodowego (VET) do potrzerynku pracPolsce poprzerealizację badań´pracodawców i rynku pracy (sektor NUB),wizystudyjnych,utworzenie Centrów KształceniPraktycznego,pilotażowych  szkoleń dla nauczycieli i uczniów. Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowany problem dotyczący braku efektywnej współpracy sektora VET z pracodawcami oraz niedostosowania kształcenia zawodowego w Polsce do potrzeb pracodawców.

Uczestnikami projektu uczniowie oraz kadra dydaktyczna i pracownicy zaangowanych partnerów- szkoły oraz Solidatitet Norge. Rezultatem projektu będzie wypracowanie optymalnego modelu współpracy. a także stworzenie 2 centrów kształcenia praktycznego (dla kompetencjii kwalifikacji pożądanych wsektorze NUB.

Projekt ma wzmocnić współpracę między edukacją a przedsiębiorcami – efektem ma być dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy poprzez realizację szeregu działań projektowych, co przyczyni się do tego, że oferta edukacyjna szkoły poprawi się.

Agnieszka Makuszewska

Ankieta dla pracodawców badającą zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w specjalności OZE.

Ankieta dla uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej dotycząca wyboru szkoły średniej.

Ankieta  badająca świadomomość mieszkańców powiatu żuromińskiego, dotycząca odnawialnych źródeł energii.

Ankieta badająca przyczyny, dla których rodzice uczniów klas 8 szkół podstawowych podjęli decyzję o wyborze szkoły średniej

Komunikacja i identyfikacja wizualna w projektach

prezentacja-dot-komunikacji-i-identyfikacji-wizualnej-ii-nabor-komponenty-iii-oraz-iv-szkolenie-.pdf

Rezultat Pracy Intelektualnej: Wyniki badańnad możliwością aktualizacji oferty kształcenia