• Erasmus + w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie.

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie
          na praktykach zawodowych w Grecji.

W dniu 27 września 2020r. kolejna grupa uczniów ZST-Z w Żurominie wyjechała na praktyki zawodowe do Grecji. Tym razem organizacja wyjazdu była trudniejsza ze względu na konieczność spełnienia wymogów sanitarnych, związanych z Covid-19 oraz zapewniania uczniom warunków podróży, zgodnych wytycznymi GIS,MEN, oraz wytycznymi krajów, przez które podróżowali uczniowie.

Wszyscy uczestnicy zostali np. przebadani na obecność koronawirusa, na szczęście wszyscy okazali się być zdrowi i mogli wyruszyć w bezpieczną podróż.

W planie wycieczki poczyniono wiele zmian, wyeliminowano czynności, które mogłyby w jakikolwiek sposób zwiększyć ryzyko zachorowania i zastąpiono je czynnościami bezpieczniejszymi. Zmieniono również warunki samych praktyk uczniów w Grecji, dostosowując je do aktualnych potrzeb zdrowotnych.

Uczniowie bardzo niepokoili się, że coś może przeszkodzić w wyjeździe i odetchnęli
          z ulga na wieść, że wyjazd dojdzie do skutku. Wśród 35 uczestników znalazło się 16 uczniów technikum informatycznego, 16 uczniów technikum handlowego oraz 3 opiekunów:
          Pani Ewa Pietrzak, Pan Kamil Watkowski Pan Krzysztof Gutowski.

Obecnie dyrekcja rozpoczyna pracę związana z kolejnym wyjazdem uczniów na zagraniczne praktyki w związku z zakończeniem konkursu Erasmus +. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z projektu ,,Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Mamy nadzieję, że kolejny, trzeci już wyjazd odbędzie się w nieco spokojniejszym czasie epidemiczno-zdrowotnym.

Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych
          im. Jana Pawła II w Żurominie

Ewa Janulewska

Wojciech Smoliński

Kolejny dzień programu ERASMUS+

Z wizytą u Zeusa na Olimpie

Zamek w Platamon - Grecja

Lista_uczestnikow_zakwalifikowanych_do_projektu.docx

Regulamin_projektu_Mobilni_w_Europie.pdf

FORMULARZ_REKRUTACYJNY.pdf

Erasmus + w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
          im. Jana Pawła II w Żurominie.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie uzyskał 92% punktów w konkursie projektów Erasmus+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w ramach akcji 1. – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2019. Przygotowany przez szkołę projekt znajduje się na 217 miejscu na 1035 wszystkich. W ramach projektu pt. „Mobilni w Europie - uczniowie z Żuromina na praktykach zawodowych w Grecji” na dwutygodniowe praktyki do Grecji wyjedzie 60 uczniów z zawodów technik informatyk i technik handlowiec. Projekt będzie trwał 12 m-cy, a podczas jego trwania uczestnicy wyjadą na praktyki do greckich przedsiębiorstw. Dla zawodu technik informatyk będą to: Olympia Electronics S.A,, STEM Robotics - Larissa, czy Computer Software and Hardware Service “Ghoutas”-Platamonas, dla zawodu technik handlowiec: Beverages distribution “KOUTALIAS ATH”, Chamber of Larrisa Prefecture. Praktyki będą odbywać się w przedsiębiorstwach, które doskonale korelują z wykształceniem uczniów naszej szkoły stać dotychczasowe umiejętności i zdobyć nowe – poszerzone o wymiar ponadnarodowy. Współpraca w międzynarodowym środowisku będzie doskonałą szansą na zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy uczniów, określenia, przez nich, ich mocnych i słabych stron oraz wytyczenia przyszłych celów i kierunków działań. Językiem komunikatywnym będzie j. ang. Tym samym wyjazd będzie możliwością weryfikacji własnych zdolności językowych oraz sprawdzenia samego siebie w konieczności zmierzenia się z barierą językową. Wartość projektu to 116202 euro. Obecnie szkoła przygotowuje się do realizacji w/w zadania. Trwają prace przygotowawcze do rekrutacji.

Wojciech Smoliński

Dyrektor ZSP w Żurominie