• Wycieczka do Sejmu RP i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

          • W dniu 19 kwietnia 2024 r. pod opieką nauczycieli: Anny Budzich, Karoliny Aleksandrowicz, Magdaleny Kalkowskiej, Ewy Przyborowskiej oraz Karoliny Lewandowskiej uczniowie klas: I Th, II Ti, II Tig, IV Ti, VTipodwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym punktem zwiedzania była biblioteka. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego powstała w 1816 r. Od roku 1999 BUW mieści się na Powiślu. Pani przewodnik zapoznała uczniów z jej historią oraz sposobem korzystania z bardzo bogatego księgozbioru, zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Kolejnym etapem wycieczki był Sejm RP, który mieści się przy ulicy Wiejskiej 4/6/8 oraz ulicy  Wiejskiej 1. Po budynku Sejmu oprowadził nas przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o historii naszego  parlamentaryzmu.Dowiedzieliśmy się, że wszystkie obiekty łączą kręte i długie podziemne korytarze. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala obrad. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie siedzą posłowie z poszczególnych klubów oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w komisjach.

            Szkoda tylko, że w tym czasie nie odbywało się posiedzenie Sejmu. Moglibyśmy na żywo zobaczyć pracę naszych parlamentarzystów.

                                                                                                                                                   Anna Budzich

          • Akcja Żonkile

          • 19 kwietnia przypada już 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Już po raz drugi biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami oraz młodzieżą włączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej ,,ŻONKILE”, organizowanej przezMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

            By podkreślić wyjątkowość tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły przypięli przygotowane przez uczniów papierowe żonkile. Żonkile to kwiaty, które związane są z Markiem Edelmanem, który był jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Edelman w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Co roku 19 kwietnia sam składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

            Hasło, które towarzyszy tej akcji od samego początkuto ,,Łączy nas pamięć”, którego zadaniem jest podkreślenie siły wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

            Przyłączając  się do akcji dajemy świadectwo swojej wiedzy, współczucia i składamy hołd tym, których dotknęło okrucieństwo wojny.

            #ŁączyNasPamięć

             #AkcjaŻonkile

            @polinmuseum

          • Średniowieczne hobby naszych uczniów

          • Nasi uczniowie Adam Szymański z kl. V TIP i jego brat Mateusz z kl. II TI mają nietypowe jak na dzisiejsze czasy hobby. Choć zdawać by się mogło, że ich zainteresowania związane będą z kierunkiem kształcenia – informatyką, komputerami, to jednak tak nie jest. Chłopcy zajmują się średniowiecznymi walkami i wszystkim, co się z tym wiąże.

            Jak śmieje się Mateusz, zainteresowanie średniowiecznymi walkami rycerzy wzięło się u nich… z braterskiej zażyłości. Jak to bracia, czasem się posprzeczali i przez to urządzali walki na miecze…. z plastikowych rurek,  kijków dostępnych na podwórku czy już bardziej profesjonalnie – z drewnianych szczebelków dziecięcego łóżeczka. A że ich tata Jarosław też interesował się historią, średniowiecznymi rycerzami, rekonstrukcjami bitew pod Grunwaldem czy Mławą, to jadąc tam zawsze zabierał synów ze sobą.I tak od małego zaszczepiał im zainteresowanie historią. Nie ominęli więc też różnych pikników historycznych w Ratowie czy w innych miejscowościach. Z okazji odzyskania niepodległości odwiedzali Muzeum Wojska Polskiego, po którym chodzili z otwartą buzią i podziwiali eksponaty.

            Adam na pierwszą rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem pojechał ,kiedy Mateusza jeszcze nie było na świecie. Złapał bakcyla i tak się to już ciągnie kilkanaście lat. Mateusz niejako nie miał wyjścia, ale jak podkreśla, historię po prostu lubi.

            Potem, kiedy chłopcy podrośli, zaczęło się inne zgłębianie historii i walk średniowiecznych. Pomocne okazały się tu internet i serwis YouTube, gdzie obaj wyszukiwali inscenizacje walk, fechtunku czy rekonstrukcje bitew, oglądali je, analizowali, uczyli się pewnych zasad.

            Jak podkreśla Mateusz, dużym impulsem dla nich do rozwijania tegoż hobby było wylicytowanie na licytacji WOŚP treningu w Centrum Dawnych Sztuk Walki w Warszawie. Tata znalazł im taki voucher w serwisie Allegro i okazji nie przepuścił. Prezent ten zachwycił Adama i Mateusza. Treningi, na które pojechali bracia, obejmowały narzędzia: szablę, łuk, miecz długi. Wtedy też zaczęło się trenowanie naszych uczniów z braćmi Szateckimi, słynnymi polskimi „rycerzami”, mistrzami świata w walkach średniowiecznych. I ich dalsza fascynacja średniowiecznymi walkami.

            Kiedy Adam zaczął naukę w ZST-Z w Żurominie, swoją pasją podzielił się trochę z kolegami z klasy, ale zachęcony przez nauczyciela historii, Pana Marcina Krasińskiego, poprowadził  też dla klasy referat na temat broni i walk, a później kolejne lekcje o szablach dla innych uczniów na lekcjach u Pani Ani Wronkowskiej.

            W grudniu 2022 Adam z Mateuszem pojechali na turniej do Działdowa. Zanim to się stało, trzeba było nabyć odpowiedni sprzęt, więc pieniądze z 18-tki Adam zamiast na inne przyjemności, przeznaczył na rycerski ekwipunek – zbroję wykutą na zamówienie, wraz z hełmem i całym osprzętem. Wszystko to musi spełniać normy i parametry do sportowych walk rycerskich. Jeśli broń nie spełnia warunków, zawodnik nie jest dopuszczony do konkurencji. Zbroja Mateusza waży ok. 35 kg, a dlatego musi byćcięższa niż te do walk z mieczem, bo ochrania ciało z każdej strony.Adam ma też profesjonalną przeszywalnicę, tj. gruby wełniany kombinezon czy kurtkę, do której przyczepia się elementy zbroi, a którą szyła mu krawcowa z Warszawy. Całą zbroję (oprócz hełmu) wykonała firma z Sulejówka. Jego hełm przypomina najpopularniejszy z XV wieku hełm typu „basinet”, z maską typu pług,który także wykonywał mistrz specjalizujący się w tego typu usługach. Zbroję Adam odebrał w listopadzie 2022r., niedługo przed pierwszym działdowskim turniejem. Potem przyszły kolejne rywalizacje.

            Adam walczy głównie w „bohurtach”, czyli walkach drużynowych. To jeden z trzech rodzajów średniowiecznych walk, w których walczy się dopóki stoi się na nogach. Pierwszym rodzajem są zwyczajne maksymalnie dwuminutowe pojedynki dwóch walczących, z których wygrywa ten, który najwięcej razy trafi w przeciwnika. Drugim rodzajem są walki drużynowe tzw. „bohurty”, (np. 3 na 3 osoby, ale mogą być większe, np. 12 na 12 osób - w takich Adam brał już udział, a największe jakie kiedykolwiek się odbyły to 150 na 150). Trzecim rodzajem są „profighty”, coś podobnego do walk MMA, czyli walki zakontraktowanych, w określonych kategoriach wagowych.

            Choć w walkach brał udział dopiero kilak razy, Adam ma na swoim koncie sukces – drużynowe zwycięstwo w Melach Grunwaldzkich w 2023r., czyli turnieju „bohurtowym” pod Grunwaldem, w którym startował z drużyną „Legenda Północy”. Jak wspomina, był to dość ciężki turniej, pogoda bowiem dała w kość, było bardzo gorąco, a nie bardzo było się gdzie chować przed słońcem.Walka w kilkudziesięciokilogramowej zbroi, w pełnym słońcu, była wykańczająca.

            Piątoklasista jest też członkiem Działdowskiego Bractwa Rycerskiego, które również organizuje turnieje – tu Adam wywalczył 3 miejsce w turnieju na miecze długie oraz wygrał walki drużynowe.

            Adam podkreśla, że sukcesem jest dla niego dostanie się do profesjonalnej drużyny rycerskiej, „Legendy Północy”. Wziął też udział w walce w Nidzicy z drużyną White Company z Wielkiej Brytanii, której ulegli. O swoim hobby opowiada z pasją i błyskiem oku.

            Mateusz z kolei na razie walczyć nie może, przede wszystkim dlatego, że ogranicza go wiek. Pomaga więc głownie starszemu bratu w jego walkach, najczęściej przy ubieraniu, zdejmowaniu zbroi, doglądaniu sprzętu, wpiera go też mentalnie, ostrzega podczas walk o nadchodzącym ciosie, podaje broń, kiedy brat w walce straci używane narzędzie. Trenuje też na tyle, na ile może i czeka na swój czas. Bierze udział w treningach „Legendy Północy”, gdzie uczy się technik walki.

            Adam w tym roku zdaje egzamin maturalny. Egzaminy i dalsze starania w dostaniu się na studia (Adam chce studiować fizjoterapię) mogą trochę pokryć się z tegoroczną rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem, jak również z całym drugim sezonem walk, w których maturzysta chciałby wziąć udział. Zamierza jednak w pierwszej kolejności zdać maturę i aplikować na studia.

            Agnieszka Makuszewska

          • Mikołaj Kawecki wygrał Puchar Polski

          •   13 kwietnia uczeń klasy 1 TOS Mikołaj Kawecki wystartował w Pucharze Polski w kategorii Open w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Kielcach. W czasie tego konkursu odbywały się eliminacje do Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 05-11.08 w Istambule w Turcji.  Mikołaj wygrał eliminacje na Mistrzostwa Europy w kategorii Junior 18 i tym samym powalczy w Turcji o kolejny tytuł w wyciskaniu sztangi.

            Mikołaj, jak już pisaliśmy, jest zawodnikiem LKS Grom Przasnysz, a jego trenerem jest Pan Cezary Pykała.

            Razem z nim w zawodach wziął udział Patryk Chyliński z klasy 2 TS. Patryk o awans na Mistrzostwa Europy będzie walczył podczas Mistrzostw Świata w USA, na których wystartuje z Mikołajem już w maju.

            Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne zawody!

          • Tydzień Języków Obcych – 8- 12.04.2024

          •   W dniach 8-12 kwietnia odbył się w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. Uczniowie oraz nauczyciele mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez nauczycieli języków obcych.

            Tydzień Języków Obcych rozpoczęliśmy udziałem w spektaklu ‘1984’w języku angielskim. W poniedziałek8 kwietnia grupa uczniów z klas 3tsg i 3 ti wraz z nauczycielami: panią Magdaleną Kalkowską, panią Agnieszką Tyrajską i panią Aleksandrą Kowalczyk udała się do Teatru Buffo w Warszawie, aby obejrzeć sztukę wystawioną przez aktorów brytyjskiego teatru TNT Theatre Britain. Udział w spektaklu był okazją do kontaktu z żywym językiem, rozwijania zainteresowań kulturą i literaturą angielską oraz sprawdzenia swoich umiejętności językowych.Z pewnością dla wszystkich była to niezwykła lekcja języka angielskiego.

            We wtorek 9 kwietnia zorganizowano w naszej szkole konkurs przedmiotowy z języka angielskiego. Głównym celem konkursu była popularyzacja nauki języka angielskiego wśród uczniów oraz stworzenie możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych we współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły. Konkurs cieszył się duża popularnością. O tytuł Mistrza Języka Angielskiego zawalczyło w tym roku aż 33 uczniów. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem leksykalno-gramatycznym oraz zadaniem sprawdzającym umiejętność rozumienia tekstów czytanych. Zwycięzcą okazał się  uczeń klasy I TI Bartłomiej Zakrzewski.

            W środę odbyła się projekcja anglojęzycznego filmu pt. ‘ The Wonderful Story of Henry Sugar’. Komisjawyłoniła również zwycięzcę konkursu na najciekawszy plakat  ‘Podróże po krajach anglo-i niemieckojęzycznych’. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy 2 TI Ala Jankiewicz.

            W czwartek 11 kwietnia sala numer 23 zamieniła się w restaurację,  w której można było spróbować przysmaków i dań pochodzących z Anglii, USA oraz Niemiec.  W menu pojawiły się m.in. takie potrawy jak ‘BakedBeans, ‘Cobbsalad’  czy ‘Kartoffelsalat’. Wyjątkową atmosferę  dopełniała muzyka country i amerykański wystrój sali.

            W piątek 12 kwietnia nauczyciele języka niemieckiego zorganizowali w klasach trzecich i czwartych projekcję filmu ‘Goodbye, Lenin’ W klasach trzecich wybrani uczniowie przedstawili swoje prezentacje dotyczące krajów anglojęzycznych.

            Tydzień Języków Obcych był nie tylko możliwością rozwijania zdolności językowych przez uczniów ale również okazją do świetnej zabawy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację!

          • Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

          •   W dniu 9 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół  w Zielonej odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego.

            Turniej przebiegał według systemu ,,każdy z każdym", do trzech wygranych setów.

            W wyniku rywalizacji uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca.

            W kategorii chłopców pierwsze  miejsce zajął uczeń klasy II TIG

            Mikołaj Nadolski ,a   na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Tuszyński z klasy IV TS . W kategorii dziewcząt trzecie miejsce wywalczyła tenisistka    z klasy IV THM Natalia  Gołkowska.

            Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          • Targi Pracy i Edukacji

          • Zapraszamy ósmoklasistów do naszego stoiska w hali sportowej przy liceum. Trwają tu Targi Pracy i Edukacji. Poznajcie nasza ofertę, a po więcej zapraszamy dziś do ZST-Z w Żurominie.

          • PAWEŁ JONCZAK ZWYCIĘZCĄ PÓŁFINAŁU KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

          • „Kochać ojczyznę to miłować język,

            Miłować język to nie kalać go błędami”

            Uczeń kl. 1 TOS Paweł Jończak został zwycięzcą półfinału konkursu ortograficznego „O Złote Pióro Starosty Żuromińskiego” w kategorii szkół ponadpodstawowych.

            W półfinale XX Powiatowego Konkursu Ortograficznego „ O Złote Pióro Starosty Żuromińskiego”, który odbył się 26 marca 2024r. w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie, udział wzięło 33 uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI, 21 uczniów szkół podstawowych kl. VII-VIII oraz 11 uczniów szkół ponadpodstawowych. Wszyscy mierzyli się z dyktandem, którego treść opracowała Agnieszka Makuszewska, nauczyciel języka polskiego w ZST-Z w Żurominie. Paweł Jonczak popełnił najmniej błędów w swojej pracy i tym samym zwyciężył ten etap konkursu. Najlepiej  wypadł również podczas etapu szkolnego, który miał miejsce 14 marca.

            Spośród uczniów naszą szkołę reprezentowali jeszcze, oprócz Pawła, Zuzanna Jarkowska z kl. 4 THM i Maciej Czarnecki z kl. 4 TI. Wszystkim gratulujemy, a Pawłowi życzymy powodzenia podczas finału!

            Agnieszka Makuszewska

             

             

          • Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców

          • W dniu 20.03.2024 r. w Zespole Szkół w Zielonej odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców. Do rywalizacji zgłosiły się reprezentacje czterech szkół ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu: ZS w Zielonej, LO Bieżuń, LO Żuromin oraz reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. Andrzeja Staronia.

            Rywalizacja odbywała się systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.

            Pierwszy mecz, który rozgrywaliśmy z drużyną LO Bieżuń, był pomyślny dla nas - wygraliśmy 2:1 w setach. W drugim starciu graliśmy z LO Żuromin
            i niestety przegraliśmy 0:2. Na koniec rywalizacji został nam pojedynek
            z gospodarzami, który rozstrzygnął tie - break (2:1 dla Zielonej).

            Ostatecznie nasza reprezentacja zajęła III miejsce, ustępując pola
            LO Żuromin (I miejsce), ZS Zielona (II miejsce)  i wyprzedzając drużynę
            LO Bieżuń, która zajęła IV miejsce.

             

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Kaszuba Adrian II TG

            Matwij Patryk II TG

            Napiórkowski Kamil II TG

            Smulski Jakub II TG

            Gałka Kacper III TSG

            Świniarski Kamil III TSG

            Jarkowski Jakub III TI

            Yaustratau Dzmitry III TI

            Lorkowski Maksymilian IV THM

          • I Powiatowy Konkurs Fotograficzny "Kropla nadziei - woda w obiektywie"

          • Co roku 22 marca od ponad trzydziestu lat obchodzimy na całym świecie Światowy Dzień Wody. Właśnie w tym wyjątkowym dniu w Starostwie Powiatowym w Żurominie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom I Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Kropla Nadziei - Woda w Obiektywie".

            Tytuł konkursu to nie tylko temat, lecz także metafora odnosząca się do wyjątkowego spojrzenia na wodę. Woda, będąc podstawowym elementem życia, symbolizuje nie tylko źródło bytowania, ale również inspirację, nadzieję i możliwość zmiany. Ta kropla wody, uchwycona w obiektywie, staje się symbolem zarówno delikatności, jak i siły natury, a także wyrazem indywidualnego spojrzenia artysty. Poprzez obiektyw aparatu, woda może być przedstawiona w różnorodny sposób - od abstrakcyjnych kompozycji po realistyczne portrety rzek, jezior czy kropli deszczu. Ta wyjątkowa perspektywa pozwala zobaczyć wodę nie tylko jako zasób, ale również jako źródło inspiracji, piękna i nadziei, co przekłada się na głębszą świadomość ekologiczną i społeczną.

            Organizatorem konkursu była nasza szkoła. Jury oceniło łącznie 28 prac, które przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Prace podzielono na dwie kategorie: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, oceniało kreatywność, walory artystyczne i estetyczne, zgodność prac konkursowych z tematem oraz poprawność kompozycji.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich kreatywność, staranność i pasję.

            Fundatorem nagród dla laureatów było Starostwo Powiatowe w Żurominie. Jerzy Rzymowski – Starosta Żuromiński oraz Wojciech Smoliński – Dyrektor ZST–Z im. Jana Pawła II w Żurominie wręczyli nagrody laureatom.

            Szkoły podstawowe:

            1. miejsce: Julia Ciesielska – SP Zieluń

            2. miejsce: Julia Karpińska – SSP Przeradz Mały

            3. miejsce: Amelia Olszewska – SSP Przeradz Mały

            Szkoły ponadpodstawowe:

            1. miejsce: Emilia Chmielewska – ZST-Z Żuromin

            2. miejsce: Zuzanna Sobiech – ZST-Z Żuromin

            3. miejsce: Konrad Oryl – LO Żuromin

            Dziękujemy wszystkim za udział i serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Wasze prace nie tylko zachwycają, ale także przynoszą inspirację i nadzieję dla wszystkich.

             

            Wojciech Smoliński

            Jacek Gowin

            Krzysztof Błaszkiewicz

          • TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNO-ZAWODOWYCH.

          •  Dziś w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły. Do rywalizacji zaproszono po jednej drużynie z każdego poziomu klas 1-5, drużyny mogły być mieszane. Do turnieju przystąpiły trzy drużyny, reprezentanci klas drugich, trzecich i piątych. Po zaciętych meczach zwyciężyli uczniowie klas piątych, których umiejętności i doświadczenie doprowadziły do sukcesu. Drugie miejsce zajęła drużyna klas trzecich, a trzecie przedstawiciele klas drugich. Gratulujemy!

            Dziękujemy bardzo uczestnikom a wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rozgrywkach, zapraszamy w przyszłym roku, ponieważ Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły na stałe wpisuję się w szkolny terminarz zawodów sportowych.

            Składy drużyn:

            klasy drugie - Smulski Jakub, Matwij Patryk, Napiórkowski Kamil, Mosakowski Kacper, Krysiak Marcin, Kowalewski Kamil, Kaszuba Adrian.

            klasy trzecie - Gałka Kacper, Świniarski Kamil, Janiszewski Kacper, Jarkowski Jakub, Maja Sieczka (jedyna dziewczyna z klasy pierwszej), Dzmitry Yaustratau, Gapa Mateusz, Ropiak Jakub.

            klasy piąte - Lejman Dominik, Beksa Mateusz, Kmiecik Jakub, Ruciński Sebastian, Ruciński Kamil, Rogowski Marcin, Smoliński Maciej.

             

            Grażyna Piłat

            Nauczyciel wychowania fizycznego

               ZST–Z Żuromin

          • Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

          • 15 marca tegoroczni maturzyści ZST-Z im. Jana Pawła II pod kierownictwem pana Wojciecha Pogorzelskiego i wychowawców: Magdaleny Radzimskiej, Krzysztofa Gutowskiego i Pawła Marcinkowskiego  udali się na Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę.

            W tej tradycyjnej formie rekolekcji wzięło udział 2469 maturzystów z całej diecezji płockiej. Były one świetną okazją do zebrania myśli, refleksji nad wyborem dalszej drogi życiowej i oddania swoich spraw i egzaminów w ręce Pana Boga.

          • KONKURS RACHMISTRZ.

          • Szkolny konkurs „Rachmistrz” jest sposobem na rozbudzenie motywacji do rozwoju zdolności do nauki przedmiotów ścisłych oraz sposobem na czerpanie radości z odkrywania tajników królowej nauk. Pozwala wyłonić geniuszy w tej dziedzinie. Konkurs jest dedykowany uczniom branżowej szkoły I stopnia. Sprawdza umiejętności uczestników w zakresie przedmiotów ścisłych i zachęca do rozwijania pasji matematycznych, odkrywania ukrytych talentów oraz rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia.

            W tegorocznej edycji laureatkami zostały uczennice:

            I miejsce - Wioletta Piórkowska – klasa II W

            Wyróżnienie -Lena Żołnowska – klasa II W

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału, a finalistkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Agnieszka Góralska

            Nauczyciel matematyki ZST-Z w Żurominie.

          • "O złote pióro starosty żuromińskiego"

          • 14 marca w ZST-Z w Żurominie odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego "  O złote pióro starosty żuromińskiego".  Z prawidłami ortografii i interpunkcji mierzyło się 19 uczniów.  Najlepsi przejdą do półfinału,który odbędzie się w naszej szkole 26 marca. Konkurs przeprowadziły Agnieszka Makuszewska, nauczyciel języka polskiego i Anna Budzich, nauczyciel- bibliotekarz.Naszą szkołę w półfinale reprezentować będą: Paweł Jonczak z kl. 1TOS, Zuzanna Jarkowska z kl. 4 THM,  Maciej Czarnecki z kl. 4 TI. Gratulujemy!

          • NASI UCZNIOWIEI ICH PASJA

          • 13 marca2024r.  w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z Patrykiem Chylińskim, uczniem kl. 2 TS oraz Mikołajem Kaweckim, uczniem kl. 1 TOS. To kolejne spotkanie promujące rozwijanie zainteresowań i hobby naszych uczniów.

            O Patryku pisaliśmy już w zeszłym roku. W tym roku szkolnym do grona naszych uczniów dołączył jego klubowy kolega Mikołaj Kawecki, który uczy się w klasie 1 TOS. Obaj chłopcy są zawodnikami LKS GROM Przasnysz, gdzie przygotowują się do różnego rodzaju zawodów w wyciskaniu sztangi.

             

            Przystąpienie do klubu w Przasnyszu było świetną decyzją, która pozwoliła nastolatkom na udział w zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Mistrzostwach Polski, w Pucharze Polski, Ogólnopolskich Mistrzostwach Małopolski TKKF oraz Otwartych Mistrzostwach Mazowsza.

            W ciągu minionego 2023 roku zawodnicy zdobyli w Junior 16 (w kategorii wagowej Mikołaj do 83 kg i Patryk do 59 kg) następujące rezultaty: Mistrzostwo Polski (maj), Vice Mistrzostwo i Brązowy Medal Mistrzostw Polski ( luty), Złoto na Pucharze Polski(maj),

            Vice Mistrzostwo Małopolski, Brązowy Medal Mistrzostw Małopolski ( październik), Mistrzostwo i Vice Mistrzostwo Mazowsza (grudzień). Do tego doszło Drużynowe Mistrzostwo Polski ( maj 2023r.), Drużynowo Brązowy Medal na Mistrzostwach Mazowsza (grudzień 2023r.).

            Trenerem chłopców jest Pan Cezary Pykała. Bardzo ich wspiera, motywuje, koryguje błędy i daje siebie 100 % podczas każdego treningu tak, by nastolatkowie mogli osiągać sukcesy.

             

            W dniu 2 marca podczas Grand Prix Mazowsza Mikołaj i Patryk wygrali eliminacje do Mistrzostw Świata, które odbędą się w dniach 21.05 - 01.06.2024 w Austin w USA.

            Mikołaj startował w kategorii Junior 18 do 83 kg, wycisnął 137,5 kg ( jest to jego rekord życiowy ). Po bardzo zaciętej walce pokonał o 2 lata starszego zawodnika z Krakowa, który jest aktualnym Mistrzem Świata. Z kolei Patryk zdobył srebrny medal w kategorii Junior 18 do 59 kg, wycisnął 97,5 kg ( również rekord życiowy).

             

            - W naszej szkole staramy się promować każdego, kto ma ciekawe hobby, niezwykłą pasję – mówi wicedyrektor ZST-Z w Żurominie Pani Ewa Janulewska. Dlatego, jak podkreśla, w placówce organizowane są spotkania takich pasjonatów z pozostałymi uczniami szkoły. Wystarczy wspomnieć, że naszymi uczniami byli piłkarz Łukasz Teodorczyk czy również trójboista siłowy Mariusz Grotkowski.

            Pani wicedyrektor zaznacza, że takie spotkania z utalentowanymi osobami, w tym wypadku sportowcami są po to, by po pierwsze promować ich i pokazywać ich sukcesy, ale również pokazać, jak ciężką pracę wykonali, aby je osiągnąć, a po drugie – by zachęcić innych uczniów ZST-Z w Żurominie do pracy nad sobą, do szukania alternatywnych form spędzania wolnego czasu, do szukania pasji, w której osiągnie się sukcesy.

            Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych i drugich Patryk i Mikołaj opowiadali, choć z pewną dozą nieśmiałości, o tym,jak trenują, czy muszą pilnować diety, czy mogą sobie pozwolić na chwile słabości i zjeść coś „niezdrowego”, czy stosują suplementy diety i jak wygląda ich typowy trening.

            Zgromadzona w sali młodzież mogła dowiedzieć się, jak brzmią sportowe komendy podczas zawodów, zobaczyć poprawną postawę podczas wyciskania sztangi, przyjrzeć się, jak zrobić mostek. Patryk I Mikołaj pokazali również koleżankom i kolegom zdobyte medale i otrzymane dyplomy, owoc pracy przez ostatni rok. Był też czas na rozmowy indywidualne i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

             

            Gratulujemy naszym uczniom sukcesów, ostatnich wygranych eliminacji na Mistrzostwa Świata. Bardzo im kibicujemy i wierzymy, że z sukcesami będą reprezentować Polskę (a także naszą szkołę) na arenie międzynarodowej.

            Trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia. Powodzenia w Austin!

             

            Agnieszka Makuszewska

  • Galeria zdjęć

      brak danych