W ramach projektu „Zęby na Lux” 8 listopada zostały przeprowadzone w naszej szkole kolejne warsztaty edukacyjne. Program profilaktyki próchnicy jest kontynuacją działań rozpoczętych w ubiegłym roku szkolnym. Warsztaty realizowane były przez doświadczonych trenerów z Warszawy Panią Iwonę Kowalską i Panią Magdę Sołtysik. W ramach projektu realizowany jest także program polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. Jest on przygotowany przez LUX MED Sp. z o. o. i partnerów z Polskiego Towarzystwa Higienicznego, finansowany z funduszy Unijnych.
W spotkaniu uczestniczyło 98 uczniów z klas drugich i trzecich Technikum. Wcześniej uczniowie złożyli podpisane przez rodziców deklaracje, które umożliwiły skorzystanie z warsztatów edukacyjnych dla uczniów w zakresie profilaktyki próchnicy oraz stylu życia sprzyjającego zdrowiu.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, rozpoczynały się quizem z nagrodami dla najlepiej i najszybciej rozwiązujących zadania uczniów. Pod koniec zajęć uczestnicy znów mogli zdobyć nagrody, wykazując się wiedzą na temat higieny jamy ustnej i zdrowego stylu życia.
Tematyka warsztatów edukacyjnych obejmuje zagadnienia związane z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży, ze stylem życia sprzyjającym zdrowiu, działaniami z obszaru profilaktyki stomatologicznej oraz promocji jamy ustnej. Celem programu jest wzrost poziomu wiedzy młodzieży w wieku 15- 19 lat w zakresie zasad profilaktyki próchnicy zębów, a także prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwych nawyków żywieniowych, diety oraz stylu życia. Wsparcie edukacyjne jest skierowane w pierwszej kolejności do uczniów szkół branżowych oraz techników z obszarów wiejskich i miast do 20 tyś, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest mniejszy. Nasza szkoła spełnia te wymogi i 31 stycznia 2022r została podpisana umowa o współpracy w ramach Programu edukacyjno- profilaktycznego w zakresie próchnicy zębów dla młodzieży, miedzy LUX MED Sp.z.o.o a szkołą. W ubiegłym roku szkolnym w programie wzięły udział trzy klasy, a w obecnym pięć kolejnych. Projekt będzie kontynuowany tak, aby wszyscy uczniowie mogli wziąć w nim udział.
O celach i założeniach projektu zostali poinformowani uczniowie oraz rodzice przez koordynatora i wychowawców wyznaczonych klas. Następnie młodzież lub rodzice wypełnili formularz zgłoszeniowy, który umożliwił skorzystanie z warsztatów edukacyjnych dla uczniów w zakresie profilaktyki próchnicy oraz stylu życia sprzyjającego zdrowiu.
Tematyka warsztatów jest zgodna z treściami nauczania przedmiotów takich jak edukacja dla bezpieczeństwa, biologia i wychowanie fizyczne.
Uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach otrzymali zestaw przyborów do higieny jamy ustnej oraz będą mogli skorzystać z badania stomatologicznego, a także przeglądu jamy ustnej z instruktażem higieny jamy ustnej oraz indywidualnym planem leczenia i profilaktyki próchnicy.
Koordynator projektu: Maria Skolmowska Karpińska