„Kreatywność to proces generowania oryginalnych pomysłów, które mają wartość. (...) Innowacja natomiast to wprowadzenie nowych pomysłów w życie.”
Ken Robinson „Kreatywne szkoły”
Technikum w Zespole Szkół Techniczno – Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie wspólnie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żurominie rozpoczyna realizację innowacji pedagogicznej „Diagnostyka oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych” w ramach programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” (program realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.)
Zawód technik pojazdów samochodowych jako jedyny w branży motoryzacyjnej jest zawodem dwukwalifikacyjnym. Kształcenie obejmuje przygotowanie do pracy w dwóch wariantach kwalifikacji:
- MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych oraz MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych;
- MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych oraz MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.
Odpowiednie doposażenie szkolnych pracowni do nauki zawodu w sprzęt, który wykorzystywany jest na rynku pracy determinuje jakość kształcenia przyszłych specjalistów w danej branży. Zaś możliwość rozwijania umiejętności zawodowych w oparciu o wyposażenie, które wykorzystywane jest na co dzień w przedsiębiorstwach, z pewnością ułatwia absolwentom szkoły późniejszą adaptację z rynkiem pracy. W Technikum w Żurominie uczniowie mają dostęp do laboratoriów oraz pracowni, w tym symulacyjnych, gdzie mogą rozwijać swoje zawodowe umiejętności. Kształcenie praktyczne odbywa się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żurominie. W celu zwiększenia szansy na zdobycie satysfakcjonującej pracy istotne jest przygotowanie uczniów do przyszłej kariery zawodowej. Budowanie planów zawodowych oraz ich praktyczna realizacja na rynku pracy wymaga posiadania określonych kompetencji. Ukierunkowanie podejmowanych czynności i działań ma wpływ m.in. na odkrywanie własnego potencjału oraz nabywanie wiedzy i umiejętności wymaganych w procesie poszukiwania satysfakcjonującej pracy. Szkoła dba, aby uczniowie umieli poruszać się na rynku pracy i planować swoją karierę, ale przede wszystkim dba o stworzenie partnerstwa pomiędzy instytucjami edukacyjnymi, a zakładami branży motoryzacyjnej, dzięki któremu młodzi fachowcy będą̨ mogli znaleźć wymarzoną pracę. Kształcenie powinno być dostosowane do rynku pracy. Zawód technik pojazdów samochodowych jest zawodem deficytowym, na który jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Jest zawodem bardzo popularnym niosącym ze sobą możliwość satysfakcjonującej pracy przy dobrych warunkach finansowych oraz szerokich perspektywach dalszego rozwoju. Praca w zawodzie jest jednak dość wymagająca, dlatego też warto kształcić swoje umiejętności praktyczne podczas nauki w szkole a co za tym idzie zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, który umożliwia zdobycie uprawnień. Dyrekcja szkoły wraz z Wicestarostą Żuromińskim Ireneuszem Rejmusem zdecydowała o wdrożeniu innowacji właśnie w tym zawodzie. Realizacja innowacji, która jest uzupełnieniem oferty edukacyjnej w zawodzie technik pojazdów samochodowych zapewni podniesienie jakości kształcenia, będzie służyła promocji szkoły na rynku edukacyjnym, a dostęp do nowych technologii dodatkowo wpłynie na zainteresowanie szkołą wśród uczniów szkół podstawowych. Dzięki realizowanej innowacji nauczyciele uaktualnią swoją wiedzę, podniosą̨ kompetencje i kwalifikacje zawodowe.
W oparciu o przeprowadzoną diagnozę̨ uwzgledniającą potrzeby szkoły, nauczycieli, uczniów oraz pracodawców, opracowany został program innowacji pt. „Diagnostyka oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych”. W programie tym zawarte są rozszerzone treści kształcenia z zakresu wiedzy zawartej w podstawie programowej w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Realizacja innowacji pedagogicznej w Technikum w Zespole Szkół Techniczno – Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie pt. „Diagnostyka oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych” wymaga doposażenia pracowni w profesjonalny sprzęt, którego obecnie szkoła nie posiada na swoim wyposażeniu. Jest on niezbędny do przeprowadzenia zajęć dla nauczycieli i uczniów związanych z tematyką realizowanej innowacji w szkole.
sprzęt elektroniczny:
- profesjonalny tester diagnostyczny aut MEGA MACS 77 – 1 szt.
drobny sprzęt specjalistyczny
- szafka narzędziowa z wyposażeniem 245 elementów – 3 szt.
- akumulator 56AH 480A L+BOSCH S3 – 3 szt.
- klucz dynamometryczny typu Quick-Lock 1/4", 6-30 Nm – 3 szt.
- klucz dynamometryczny 1/2" z przyciskiem 20 - 100 Nm – 3 szt.
Wartość sprzętu 65.000,00zł. Sprzęt widoczny na zdjęciach.
Wojciech Smoliński
Dyrektor