„Pytasz się: co to Polska?
To niebieskookie niezapominajki w rowie,
to woda stojąca na łąkach
Kiedy nagle las zaszumi,
mowę polską gdy zrozumiesz,
To jest Polska
Gdy zobaczysz gdzieś topole,
królujące ponad polem,
To jest Polska.
Gdy zobaczysz płowe wrzosy,
rozbłyskane w kroplach rosy,
To jest Polska.
Kiedy drogim jest ci w życiu,
żyto srebrne przy księżycu,
To jest Polska.
Ujrzysz biały krzyż wycięty,
hełm i pod nim piasek święty,
To jest Polska!”
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole na wiele sposobów. Szkolna biblioteka przeprowadziła konkurs na najładniejsza kartkę z życzeniami dla Polski, odbyły się też konkursy plastyczny oraz graficzny o tematyce niepodległościowej.
O tym, że jest to ważne święto dla każdego z nas i że należy czasem zatrzymać się, by o tym pomyśleć świadczył fakt, że w uroczystym apelu, zorganizowanym 9 listopada, wzięła udział cała społeczność szkolna. Wszyscy mieliśmy wpięte na piersiach biało-czerwone kotyliony lub wstążki, z zadumą wysłuchaliśmy przygotowanej akademii.
Apel rozpoczął się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Potem młodzież przedstawiła program artystyczny.
Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 roku, kraj nasz znajdował się przez 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię, ale dzięki patriotycznemu sercu naszych przodków najcenniejsze wartości zostały uratowane.
O tym wszystkim mówili nasi uczniowie w swoim wystąpieniu. Przypomnieli, że być Polakiem – romantykiem to nie tylko marzyć o wolnej Polsce. Wówczas to znaczyło walczyć o nią, a często i oddać życie. I szli młodzi chłopcy na śmierć dla nas, żebyśmy mieli dziś wolny i własny kraj.
Podczas występu przywołano fakty z historii Polski, naznaczone cierpieniem i walką. Zabrzmiały patriotyczne pieśni :”Piechota”, „Rota”, „O mój rozmarynie” czy „Rozkwitały pąki białych róż”.
- Dziś, podczas obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, należy choć przez chwilę pomyśleć o naszych przodkach, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska. Docenić to, że dzięki nim możemy cieszyć się wolnością. Naczelnikiem Polski został lubiany wówczas przez Polaków dowódca Legionów Polskich z okresu I wojny światowej, Józef Piłsudski, któremu 11 listopada rząd zwany Radą Regencyjną, powierzył władzę - mówiła młodzież.
O tym, czym jest Ojczyzna, traktował z kolei jeden z przywołanych przez uczniów wierszy:
„Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy.
Ojczyzna piękne słowo, jak je tłumaczyć?
Ojczyzna – to jabłonie kwiatami obsypane
i modre chabry w zbożu
i jasny śpiew skowronka,
i srebrnołuskie fale odrzańskie i wiślane,
skalista grań tatrzańska,
i mazowiecka łąka.
Ojczyzna – to wsie, miasta, ulice i stadiony
i wszystkie polskie huty
i wszystkie polskie szkoły,
to porty i okręty,
i morza brzeg zielony,
to zwykły dzień roboczy
i święta dzień wesoły.
Ojczyzna – zwykłe słowo,
czemu tak bliskie”.
- Mamy nadzieję, że dzisiejsza lekcja będzie dla wszystkich inspiracją do zastanowienia się nad tym, jaki jest nasz codzienny patriotyzm i co oznacza być patriotą w wolnej Polsce w XXI wieku – powiedział na koniec Karol Szeluga, uczeń kl. II TI.
Zabierając głos dyrektor szkoły Wojciech Smoliński podkreślił, że Dzień Niepodległości powinien być ważny w życiu każdego z nas. – Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, jest czymś, co każdy z nas powinien strzec. Jest tym, co powinno nas łączyć nie dzielić – podkreślił Pan Dyrektor.
Pod koniec akademii wręczono nagrody i dyplomy w konkursach, które towarzyszyly obchodom Narodowego Święta Niepodległości z naszej szkole. Laureaci konkursu graficznego " Niepodległość widziana oczami młodego człowieka" to: Julia Jasińska (III TG), Smolińska Aleksandra (III TG) Bartłomiej Kruszewski (I TIG). Rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny pod tym samym tytułem. Nagrody otrzymali: Oliwia Wiśniewska (2 TH), Paulina Aranowska (3 THM), Michał Kluskiewicz (1 TI). Najładniejsze życzenia dla Polski na okolicznościowej karcie przygotowała klasa ITG. Przyznano też wyróżnienia.
W tym roku akademię przygotowała młodzież pod kierunkiem nauczycieli:
Marcina Krasińskiego, Anny Wronkowskiej, Anny Wilary, Piotra Zgorzelskiego, Piotra Oleksiaka, Krzysztofa Błaszkiewicza, Andrzeja Kasińskiego.
Agnieszka Makuszewska