26.03.2020 r. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) przekazał informację o próbnym egzaminie maturalnym. Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują się do udostępnienia materiałów i przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego w Formule 2015. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbną maturę w terminach od 2 do 8 kwietnia br.
Terminy próbnego egzaminu maturalnego
Jak zaznacza Minister Edukacji narodowej Dariusz Piontkowski: “Chcemy, aby uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i przygotowania się do egzaminów. Ze względu na to, że szkoły będą zamknięte do świąt Wielkanocnych, przygotowujemy się do tego, by młodzież miała możliwość ocenienia swoich możliwości i sprawdzenia się przed egzaminem kończącym szkołę ponadpodstawową”.
Arkusze do próbnego egzaminu maturalnego
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych pojawią się materiały, które obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. W materiałach znajdą się również nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, pliki z danymi do zadań z informatyki oraz zapisy nutowe i fragmenty muzyczne do zadań z historii muzyki.
Terminy próbnego egzaminu maturalnego
Data
Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 9:00
Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok, godz. 14:00
2 kwietnia (czwartek)
język polski (PP)
język polski (PR)
fizyka (PR)
3 kwietnia (piątek)
matematyka (PP)
matematyka (PR)
filozofia (PR)
język łaciński (PR)
historia sztuki (PR)
historia muzyki (PR)
6 kwietnia (poniedziałek)
języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) (PP)
języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) (PR)
7 kwietnia (wtorek)
biologia (PR)
wos (PR)
geografia (PR)
informatyka (PR)
8 kwietnia (środa)
chemia (PR)
język litewski (PP)
język białoruski (PP)
język ukraiński (PP)
historia (PR)
język litewski (PR)
język białoruski (PR)
język ukraiński (PR)
Informacja dla uczniów i rodziców
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Edukacyjna zachęcają do tego, aby szkoły, które zdecydują się wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Rekomendowane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, na przykład.
Kontakt z nauczycielem
W informacji Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajduje się propozycja, by uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć kart z rozwiązaniami). Nauczyciele korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli sprawdzić i ocenić przesłane przez uczniów odpowiedzi. Informację zwrotną można przekazać uczniom w formie np.:
Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (15 kwietnia br.).
Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów
W swoich komunikatach MEN i CKE proszą dyrektorów szkół o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeśli uczeń nie ma w domu dostępu do Internetu, a wyraził chęć udziału w egzaminie próbnym, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w innej formie, np. poprzez przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu maturalnego jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje jednak, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), przy pełnej świadomości, że w warunkach domowych będzie to trudne do zrealizowania.
Jak podaje w swoim komunikacie dyrektor CKE próbny egzamin maturalny organizowany jest wyłącznie dla uczniów i to oni biorą odpowiedzialność za samodzielną pracę. Egzamin powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym i diagnostycznym (tj. jako szansa pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie; zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).
Rodzicu! Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, by podeszło do egzaminu próbnego poważnie i odpowiedzialnie. Tylko samodzielna praca pozwoli mu na ewaluację swojej wiedzy oraz wskaże ew. braki.
Zasady oceniania
CKE informuje, że zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom liceów i techników, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin maturalny, za pośrednictwem serwisów dyrektorów szkół prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. W swoim komunikacie dyrektor CKE prosi dyrektorów szkół o przekazanie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 15 kwietnia br. na stronie internetowej CKE. Wyraźne jest wskazanie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby na podstawie uzyskanych przez ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów nie wystawiać ocen cząstkowych.
Więcej informacji i materiałów dotyczących egzaminu maturalnego
Szczegółowe informacje o egzaminie maturalnym dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Na stronach znajdują się:
Źródło:
Uczniowie naszej szkoły wśród laureatów Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Orkana.Kinga Rzymowska z klasy 3 TMI otrzymała wyróżnienie a Jakub Piechota z klasy 3 TMI zajął II miejsce. Gratulujemy młodym poetom i życzymy dalszych sukcesów!
Dwutygodniowa przerwa w zajęciach w szkole i na uczelni to nie wakacje ani ferie. To czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń koronawirusem. Dlatego pozostań w domu, nie spotykaj się ze znajomymi, nie przesiaduj w galeriach handlowych, kinach i kawiarniach. Oprócz tego – dbaj o higienę i często myj ręce wodą z mydłem. Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!
Więcej pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-uczniow-i-studentow
Drodzy uczniowie klas trzecich technikum
W związku z sytuacją epidemiologiczną i zagrożeniem koronawirusem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz.410) w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego, zawieszenie dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu organizowanej przez szkołę – dotyczy to także zajęć praktycznych i praktyk zawodowych realizowanych poza szkołą, na obszarze całego kraju, przez uczniów niebędących młodocianymi pracownikami oznacza to, że od dnia 16 marca 2020r. do odwołania nie uczęszczacie na praktyki do pracodawców (uczniowie klas trzecich technikum).
Dyrektor ZSP w Żurominie
Wojciech Smoliński
Drodzy pracodawcy – młodocianych pracowników.
W związku z zagrożeniem epidemicznym apelujemy do pracodawców, aby w stosunku do uczniów będących młodocianymi pracownikami (uczniowie klas wielozawodowych), zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zwolnić tych uczniów z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół. Stosowny komunikat w tej sprawie zostanie wydany wspólnie przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Jednocześnie informujemy, że w MEN prowadzone są prace legislacyjne mające na celu wliczenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach do okresu, za jaki pracodawcom, którzy zawarli umowę z młodocianymi pracownikami, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.
Dyrektor ZSP w Żurominie
Wojciech Smoliński
Dnia 6 marca 2020r odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla stypendystów szkół zawodowych Regionu Ciechanowskiego.
Wśród 110 stypendystów były dwie uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie – Julia Burchard z klasy III Technik Handlowiec oraz Klaudia Wieczorek z klasy IV Technik Informatyk.
Dyplomy wręczał Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.
Uczennice dzięki otrzymanemu stypendium będą mogły uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych, w tym w szkoleniach, kursach językowych, wycieczkach edukacyjnych i innych wydarzeniach poszerzających wiedzę i umiejętności ucznia w zakresie ich osobistego rozwoju zawodowego.
Mariola Cześnik
Jacek Gowin
Dnia 9 marca cała społeczność szkolna świętowała Dzień Kobiet. Z tej to okazji w szkole zapachniało wiosennymi kwiatami, zapanowała miła atmosfera
i zrobiło się bardzo radośnie.
Głównym punktem obchodów tego Święta był krótki program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, anegdot, sentencji „o Kobietach…” i przede wszystkim „dla Kobiet”. Szkolni artyści zaśpiewali piękne piosenki o „płci pięknej” i miłości. Oprócz serdecznych życzeń wszystkie Panie obdarowane zostały kwiatkami a Dziewczęta słodyczami. Wicedyrektor szkoły Pani Ewa Janulewska podziękowała wszystkim Panom starszym i młodszym za cudowny występ. Na Kobiety czekała też „słodka niespodzianka” – piękny i smaczny tort przygotowany przez Panów.
Wszystkim mężczyznom serdecznie dziękujemy!
„TEAM Kwitnącej Śliwki”
Już kolejny raz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie bierze udział w projekcie organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pt. „Tradycyjny Sad”, dzięki któremu promowane są stare odmiany drzew owocowych. W roku szkolnym 2017/2018,w ramach projektu, uczniowie posadzili na terenie szkolnym drzewa jabłoni. W tym roku organizatorzy skupili się na propagowaniu śliw.
Konkurs prowadzony jest w dwóch etapach. Pierwszy z nich nosi tytuł „Rozmawiamy o Sadzie”, drugi „Zakładamy Sad.” Do tegorocznej edycji przystąpiła dziesięcioosobowa grupa uczniów Technikum w składzie: Patrycja Brdak, Sandra Brdak, Kamila Kosiorek, Julita Dobies, Karolina Glezman, Aleksandra Bugowska, Zuzanna Laskowska, Ewelina Piórkowska, Kamil Kawczyński i Paweł Sosnowski. Opiekunem projektu jest pani Maria Skolmowska – Karpińska, nauczycielka biologii.
„TEAM Kwitnącej Śliwki” to niezwykle zaangażowana w projekt grupa młodych ludzi, którzy chcą nie tylko stworzyć sad, ale również kształtować swoją wiedzę w zakresie zarówno przyrodniczym, jak i ekologicznym, a także wzbogacić teren szkoły o nową roślinność. Zgoda Dyrektora szkoły, pana Wojciecha Smolińskiego, na udział w projekcie zapoczątkowała podjęcie skutecznych działań dążących do zaplanowania i stworzenia minisadu.
W celu popularyzacji projektu 3 marca br. w szkole odbył się apel, podczas którego przedstawiono skład „Teamu Kwitnącej Śliwki” oraz omówiono zadania i funkcje, jakie pełnią poszczególni jego członkowie. Opiekun zespołu i koordynator działań, pani Maria Skolmowska – Karpińska zaprezentowała szczegółowe informacje o tym niecodziennym przedsięwzięciu, a przede wszystkim o jego celach, poszczególnych etapach oraz partnerach. Następnie lider zespołu - Kamil Kawczyński oraz Ewelina Piórkowska - omówili dotychczasowe efekty pracy grupy w formie prezentacji multimedialnej, jednocześnie zachęcając słuchaczy do aktywnego udziału w projekcie. Miłą niespodzianką dla zebranych w sali gimnastycznej był poczęstunek – domowe ciasto śliwkowe i przepyszne śliwki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, chętnie pałaszowali słodki owocowy deser ciesząc podniebienia jego smakiem.
O swoich planach oraz realizowanym projekcie członkowie „Teamu Kwitnącej Śliwki” opowiedzieli w audycji Radia 7. Teraz już cała społeczność szkolna z niecierpliwością czeka na zakończenie pierwszego etapu, aby dopingować grupę do zrealizowania celu końcowego, czyli do stworzenia wspaniałego szkolnego minisadu.
Dnia 02.03.2020 roku w szkole podstawowej Nr 2 w Żurominie odbyły się eliminacje gminne konkursu wiedzy pożarniczej. Konkurs zatytułowany był „ Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3 Th Julia Kowalska i Jula Burchard, a także uczeń klasy 3 TMI Jakub Orłowski , opiekunem młodzieży był Piotr Oleksiak. Uczennice klasy 3 Th zajęły 2 i 3 miejsce i będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu powiatowym w Powiatowej Straży Pożarnej w Żurominie. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
W dniu 06.02.2020 r. w hali przy LO w Żurominie odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową chłopców szkół średnich. W zawodach brały udział 3 drużyny:
Naszą Szkołę reprezentowali:
Nasza drużyna, w rozegranym turnieju, pokonała rywali i zajęła I miejsce oraz uzyskała awans do turnieju rejonowego, który odbędzie się 06.03.2020 r. w Mławie.
Opiekunem drużyny był Andrzej Staroń.
W dniu 3 marca 2020r. na zaproszenie Dyrektora naszej szkoły p. Wojciecha Smolińskiego przybyli policjanci KPP w Żurominie – p. Monika Ejnik, p. Marcin Gołębiewski i p. Tomasz Łopiński. Policjanci spotkali się z uczniami klas pierwszych Technikum w zawodzie technik Handlowiec i w zawodzie technik pojazdów samochodowych / technik mechatronik. Spotkanie poświęcone było profilaktyce antydopalaczowej i antynarkotykowej. Młodzież obejrzała film profilaktyczny „Stop dopalaczom” – po czym odbyła się prelekcja policjantów. Wraz z młodzieżą w spotkaniu brali udział nauczyciele p. Sławomir Kołaciński i p. Andrzej Kasiński. Było to pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z tego cyklu, kolejne są już zaplanowane.
28 lutego 2020 roku w Warszawie w Urzędzie Dzielnicy Bielany odbyło się uroczyste podsumowanie grudniowej akcji „Paczka na Kresy – Boże Narodzenie 2019”.
Uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, wychowawcy oraz wychowankowie Internatu szkolnego, nauczyciele i pracownicy CKZiU, wcielając słowa naszego Wielkiego Patrona o „dzieleniu się posiadanymi dobrami materialnymi” w życie, brali aktywny udział w grudniowej zbiórce środków finansowych na rzecz Rodaków ze Wschodu.
Do akcji włączyło się ponad 200 szkół oraz instytucji z Mazowsza, a także z całego kraju. Polacy z Kresów - z Litwy i Białorusi - otrzymali ponad 2,5 tysiąca świątecznych paczek. Organizatorami akcji byli: Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie, Polska Fundacja Narodowa, Radio Warszawa, Poczta Polska S.A. Podczas podsumowania nie zabrakło zacnych gości, przedstawicieli organizacji sprawujących patronat nad przebiegiem akcji oraz reprezentantów szkół i organizacji biorących czynny udział w przedsięwzięciu. Wśród nich byli m.in.: Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, Dorota Skrzypek - Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Adam Gabryelczyk – Asystent Dyrektora Departamentu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Elżbieta Opara – Zawistowska – Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. równego traktowania, Jarosław Książek – Konsul Generalny RP w Grodnie, Jarosław Kotra – Wiceprezes grupy kapitałowej Poczty Polskiej S.A., Marcin Zarzecki – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Cezary Jurkiewicz oraz Michał Góras – Członkowie Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Wiesław Leszko – Wojewódzki Komendant OHP w Warszawie, Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka, Wioletta Kowalczuk – Koordynator Akcji na Białorusi i inni.
Podczas spotkania podsumowano działania charytatywne dotyczące zbiórki środków, pakowania i transportu paczek świątecznych; przedstawiono sprawozdania i relacje multimedialne z wyjazdów wolontariuszy odwiedzających Kresowian, a także wręczono podziękowania oraz drobne upominki dla szkół, instytucji oraz osób wspierających i zaangażowanych w dzieło pomocy Polakom na Wschodzie. Nie zabrakło wzruszeń, przemyśleń, zadumy nad losami Rodaków znad Niemna i Wilii.
Naszą szkołę na konferencji reprezentowała - Anna Wilary – Szkolny Koordynator Akcji.
Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji oraz zapraszamy do edycji „Paczka na Kresy – Wielkanoc 2020”, która odbędzie się w marcu.
Organizatorzy i wolontariusze.
w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa
27.02.2020
Dyrektorze,
W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Counter-Strike: Global Offensive
E-SPORT ZSP Żuromin
W dniu 7 luty 2020 r. odbyła się V edycja turnieju Counter-Strike Global Offensive. Celem rozgrywki wśród uczestników była nauka gry drużynowej, planowania taktycznego, rozwoju zdolności manualnych, błyskawicznej reakcji w grze CS:GO. Podjęta rywalizacja przyczyniła się do nawiązania współpracy uczniów społeczności gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Do konkursu zgłoszono 16 drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Żuromińskiego. W wyniku rywalizacji online do finału turnieju LAN wyłoniono 6 drużyn.
Finał rozgrywek LAN odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie. W dniu 07.02.2020 i trwał od godziny 8:00 do godziny 16:00. Na sali panowała bardzo miła atmosfera z zachowaniem zasad fair play. W wyniku rywalizacji wyłoniono następujących laureatów:
Pierwsze miejsce zajęła drużyna Don’t CRY w składzie:
Szymon Rama
Miłosz Kulwicki
Bartosz Zbunek
Szymon Szmyt
Arkadiusz Sowiński
Drugie miejsce zajęła drużyna Bishbashbosh.bat w składzie:
Mateusz Nawotka
Kuba Radka
Bartosz Nadolski
Tomek Szydłowski
Kacper Radka
Trzecie miejsce zajęła drużyna Mydlazabawy w składzie:
Radoslaw Materski
Mateusz Wiśniewski
Krystian Sobczak
Michał Rzemek
Michał Nowakowski
Zmagania uczestników można było na bieżąco śledzić poprzez stream na świetlicy szkolnej. Turniej okazał się doskonałą formą dobrej zabawy, mając na celu pozyskanie umiejętności komunikacji i integracji grupy.
Osobami odpowiedzialnymi za organizację rozgrywek byli nauczyciele informatycy ZSP w Żurominie Łukasz Głowacki, Robert Lemański. Za oprawę techniczną odpowiedzialni byli uczniowie Bartosz Zdunek, Miłosz Kulwicki, Szymon Kowalczyk.
inż. Łukasz Głowacki
Powered by aSc EduPage