Pod takim hasłem odbyła się uroczystość podsumowania projektu europejskiej mobilności uczniów i uczennic z ZST-Z , Erasmus+ 2026.
W tegorocznej edycji łącznie wzięło udział 40 uczestników i uczestniczek.Praktyki i staże odbywały się przy udziale partnera greckiego w zawodach:technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik pojazdów samochodowych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik handlowiec.
Opiekunami i trenerami ze strony szkoły podczas wyjazdu byli: RenataSękowska, Magdalena.Radzimska- branża handlowa, Kamil Watkowski-branża IT, Damian Zborowski-branża samochodowa
i OZEMarcin Krasiński- program kulturowyi historyczny.
Mobilność koordynowała wicedyrektora Ewa Janulewska, która wprowadziła również uczestników w atmosferę uroczystości, powitała wszystkich zebranych, wyjaśniła znaczenie motta oraz przedstawiła program uroczystości.
W części oficjalnej głos zabrał dyrektor szkoły, pan Wojciech Smoliński.Podkreślił wagę realizowanych w placówce projektów, zwrócił uwagę na fakt, iż szkoła pozyskuje fundusze europejskie na wyjazdy zagraniczne młodzieży nieprzerwalnie od 2019r w ramach uzyskanej akredytacji. Tegoroczna kwota finansowania wyniosła 99,973,00 euro. Wyraził zadowolenie, że już prawie 300 uczniów i uczennic mogło wyjechać na zagraniczne praktyki i staże, nie ponosząc żadnych osobistych kosztów finansowych. Uczniowie dostali także kieszonkowe oraz wsparcie finansowe na wyrównanie szans. Dyrektor Smoliński podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, podkreślił znaczenie dobrej współpracy w tym zakresie z organem prowadzącym.
Starosta J.Rzymowskii wicestarosta I. Rejmus , zwracając się do młodzieży i nauczycieli, podkreślali wagę nowoczesnej edukacji w ZST-Z , wyrazili uznanie dla pracy dyrekcji i kadry pedagogicznej. Zwrócili uwagę na fakt, iż jako przedstawiciele organu prowadzącego szczególny nacisk kładą na wspieranie szkoły we wszystkich przedsięwzięciach rozwojowych i kierują do niej ogromneśrodki finansowe w celu unowocześnienia bazy dydaktycznej, lokalowej, co podnosi znacząco poziom funkcjonowania placówki.
Goście specjalni, pan dr Łukasz Gołota , przedstawiciel dyrekcji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i pan Adonis Karatzios koordynator greckich praktyk, akcentowali w swych wypowiedziach, jak ogromną pracę wykonuje dyrekcja szkoły , nauczyciele, aby zdobywać fundusze unijne i przekazywać je na rozwój edukacyjno- zawodowy uczniów i uczennic. Podkreślali wagę edukacji europejskiej, wartości, jakie niesie ona dla wszystkich uczestników mobilności.
Pani Patrycja Szkudlarek, koordynator międzynarodowych mobilności z ramienia partnera organizacji przyjmującej zachęcała młodzież do korzystania ze wszystkich możliwości, jakie daje uczestnikom Erasmus +.
Znaczenie doradztwa zawodowego i współpracy ZST-Z ze szkołami podstawowymi omówiła pani Barbara Józefowicz, podkreślając wagę idei edukacji zawodowej jako pożądanego trendu na współczesnym rynku pracy.
Uczniowie i uczennice, biorący udział w zagranicznych praktykach i stażach przygotowali
i merytoryczną prezentację na temat tego, czym jest erasmusowy program, wyjaśnili znaczenie kluczowych zasad mobilności oraz kwestie związane ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności podczas zagranicznych praktyk zawodowych. Nie zabrakło wspomnień, uwiecznionych na fotografiach
i filmikach.
Ważnym punktem części oficjalnej, oprócz zadań związanych z upowszechnianiem rezultatów projektu , było uroczyste wręczenie Certyfikatów ukończenie praktyk zawodowych wystawionych przez greckich pracodawców oraz dyplomów zdobytych umiejętności interpersonalnych.Uznaniowo ważne dla uczniów świadectwa ich mobilności wręczali pan Starosta J.Rzymowski, pan Wicestarosta I.Rejmus, pan dyrektor Wojciech Smoliński, pani wicedyrektor Ewa Janulewska i koordynator greckich praktyk pani Patrycja Szkudlarek.
Uczniowie i uczennice ZST-Z podziękowali dyrekcji, nauczycielom, panom Starostom oraz przybyłym gościom za umożliwienie wzięcia udziału w projekcie Erasmus+, wręczając im własnoręcznie przygotowane pierniki , udekorowane symbolika projektową.
W drugiej części spotkania odbyła się integracja młodzież ZST-Z z gościnnie przybyłymi uczniami i uczennicami ze szkoły podstawowej nr 1 w Żurominie, przy akompaniamencie greckiej muzyki. Wszyscy przybyli na uroczystość mogli skosztować greckich potraw , które zostały przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Młodzież wzięła udział w grze terenowej pod tytułem ,,Moja grecka przygoda”. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i nauki. Zwyciężczynią została uczennica kl. TiG Daria Żołnowska, która bezbłędnie wykonała wszystkie zadania.
Upowszechnianie rezultatów projektu będzie w szkole trwało nadal, aby jak największa liczba osób mogła poznać dobrodziejstwa płynące z europejskiej wspólnoty. Dalsze działania przewidziane są
w zadaniach zaplanowanych na przyszłe miesiące.