NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Ojczyzna – zwykłe słowo.
A wiele znaczy…
Jak co roku, w naszej szkole uroczyście upamiętniono kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości. Od tamtych pamiętnych wydarzeń minęło już 98 lat.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrała Wicedyrektor Szkoły Pani Ewa Janulewska, która w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na trudne losy Polski i Polaków w dążeniu do odzyskania wolności i państwowości. Podkreśliła, że każdy apel to także lekcja historii, patriotyzmu, miłości oraz pokory, że zawsze musimy pamiętać o swojej przeszłości, żeby budować nową, lepszą przyszłość.
W przedstawieniu słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież z klas: I TH, I TI, II TH, II TSM, II TI, III TH, III TI, III TSM, IV TI, IV TH, IV TM pod kierunkiem nauczycieli - p. A. Ciesielskiej, p. M. Krasińskiego, p. P. Zgorzelskiego, p. K. Błaszkiewicza, p. P. Oleksiaka oraz p. A. Wilary nie zabrakło treści o symbolice narodowej, wspomnień historii naszego narodu, zarówno tych radosnych, jak i smutnych, nieudanych powstańczych zrywów, bratobójczej walki na różnych frontach I wojny światowej. Pieśni i wiersze patriotyczne przypomniały pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości. Nowym pomysłem było przedstawienie na apelu historii naszego kraju w wolnym dwudziestoleciu międzywojennym, odwagi i bohaterstwa Polaków walczących w kraju oraz na wszystkich frontach podczas II wojny światowej, walki o prawdziwą wolność po zakończeniu wojny, zrywów wolnościowych w czerwcu 1956 r., grudniu 1970 r., krwawo stłumionych przez ówczesne władze, powstawaniu Solidarności i mrocznych latach stanu wojennego aż do przemian w Polsce i Europie po roku 1989. W swoich wystąpieniach młodzież podkreślała, że musi zrozumieć znaczenie słów: wolność, niepodległość, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie i hołd – i nadawać im nowe znaczenia, czerpiąc z doświadczeń swoich dziadków, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Wystrój sali nadawał uroczystości powagi i podniosłości, nawiązywał do symboli narodowych, haseł niepodległościowych, bohaterstwa i walki narodu polskiego o wolność.
Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Wojciech Smoliński, który podziękował młodzieży za piękną i wzruszającą lekcję historii, podkreślił rolę współczesnego patriotyzmu i miłości do ojczyzny oraz odpowiedzialności za jej losy spoczywające na młodym pokoleniu. Pan Dyrektor podsumował także konkurs na plakat o tematyce niepodległościowej oraz wręczył dyplom i nagrodę za najładniejszy plakat dla uczennicy klasy II TH – Weroniki Kowalskiej.
W imieniu Organizatorów i Uczestników Apelu
Anna Wilary