• Praktyki Zawodowe w Grecji

Praktyki Zawodowe w Grecji

W dniach od 20 października do 2 listopada 2019 r. pierwsza mobilna grupa uczniów ZSP im. Jana Pawła II w Żurominie odbyła  praktyki zawodowe w Grecji, w ramach programu Erasmus+.

32 uczniów technikum w zawodach technik handlowiec i technik informatyk pokonując granice państw: słowacką, węgierską, serbską, macedońską i grecką przybyli po 22 godzinnej podróży do przepięknie położonego  kompleksu hotelowego Posejdon Palace w Leptokarii. Ośrodek położony jest tuż nad morzem Egejskim i w pobliżu magicznego Olimpu – mitologicznej siedziby bogów.

Naukę, praktykę i wypoczynek zorganizował partner grecki Olimpus Edukaction Services  w Leptokarii.

Przez dwa tygodnie, wraz z grupami mobilnymi z innych polskich szkół, nasi uczniowie odbyli 2 tygodniowe praktyki.

Pod okiem menadżerów i pilota grupy Pana Franciszka Świtały zwiedzili wiele zabytkowych miejsc, zapoznali się z grecką kulturą, obyczajami, specyfiką  funkcjonowania małych i dużych miast oraz lokalnych wiosek.

Każda z grup mobilnych posiadała harmonogram praktyk zawodowych, według którego realizowano zadania zgodnie z podstawą programową dla każdego zawodu.

Część zajęć teoretyczno – praktycznych odbywała się w salach kompleksu hotelowego, sali informatycznej, sali do BHP, sali teatralnej oraz  hotelowych magazynach, sklepie, recepcji itp.

Prawdziwym hitem były zajęcia wyjazdowe. Czasami trzeba było dojeżdżać nawet 150 km. do miejsca praktyk.

Handlowcom zorganizowano praktyki w Larisie, Aigani, Leptokarii. Zajęcia prowadzone były w firmie meblarskiej, sklepie spożywczym, magazynach,  lokalnych targowiskach.

Uczniowie ćwiczyli umiejętności z podstawy programowej:

• zasady BHP w różnych miejscach pracy
          • zamawianie i przyjmowanie towaru
          • sporządzanie dokumentacji handlowej
          • dokonywanie odbioru ilościowego i jakościowego towarów
          • prowadzenie kartotek magazynowych
          • prowadzenie rozmów sprzedażowych w języku angielskim
          • przeprowadzanie inwentaryzacji
          • obsługiwanie kasy fiskalnej
          • prowadzenie negocjacji handlowych
          • prowadzenie współpracy w międzynarodowym zespole

Informatycy odbywali praktyki wyjazdowe w Salonikach, Anagnostopolo, Larisie.

Zajęcia prowadzone były w firmach informatycznych, programistycznych, graficznych i związanych z robotyką. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dla studentów na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Podczas praktyki doskonalili umiejętności:

• obsługiwania lokalnych sieci komputerowych
          • rozbudowy i unowocześniania zespołów komputerowych
          • posługiwania się różnorodnym oprogramowaniem użytkowym
          • zbierania danych dla systemów przetwarzania informacji
          • posługiwania  się programami użytkowymi w celu graficznego przedstawienia danych
          • projektowania  bazy danych na użytek przedsiębiorstwa
          • przetwarzania informacji w przedsiębiorstwie
          • posługiwania  się terminologią zawodową w języku angielskim
          • korzystania z instrukcji obsługi programów w języku angielskim
          • tworzenia obrazu i dźwięku w studiu nagrań
          • prowadzenia współpracy w międzynarodowym zespole.

Po zakończonych praktykach zawodowych uczestnicy uzyskali europejski certyfikat: CERTYFICATE OF VOCATIONAL TRAINIG. Zyskali też duże doświadczenie w związku z zawodem, którego  uczą się w szkole. Jest to ważne osiągnięcie w kontekście ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej ucznia.

Wartością dodatnią  praktyk w Grecji był program turystyczny i kulturowy.

Młodzież zwiedziła zabytki Olimpu, Meteory (Stare Klasztory), Stary Pantalejmon, Litochoro, Saloniki, Skiathos, Złotą Plażę Koukounaries i wiele innych urokliwych i zabytkowych miejsc.

Uczniowie uczestniczyli w imprezach kulturalnych: wieczór grecki, wspólna dyskoteka w greckim klubie dla młodzieży, rejs integracyjny na grecką wyspę. Uczyli się greckich tańców, poznali specyfikę tamtejsej kuchni oraz podziwiali przepiękną grecką przyrodę.

Erasmus+ w naszej szkole jest wydarzeniem wyjątkowym. Druga grupa (32 osoby) wyjeżdża w marcu. Już cieszą się na ten wyjazd. Nauka połączona z praktyką, zabawą, w klimacie europejskiej mobilności, to wyjątkowe przeżycie dla wszystkich uczestników programu Erasmus +.