• ZAKOPANE

          • Nasza wycieczka szkolna do Zakopanego właśnie trwa! Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie, pod opieką Pana Kamila Watkowskiego, Piotra Oleksiaka, Roberta Lemańskiego, cieszą się piękną pogodą i niezapomnianymi widokami Tatr. Wczoraj zwiedziliśmy Krupówki, a dzisiaj czas spędziliśmy na wędrówkach po górskich szlakach – Hala Gąsiennicowa, Czarny Staw Kuźnice. Nasi podopieczni są pełni energii i zapału do kolejnych przygód. Jutro po wizycie w Słowacji planujemy odwiedzić termy i zrelaksować się po intensywnym dniu zwiedzania. 

          • KOLEJNYM WYJAZDEM NA ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZST-Z UCZCI 20-LECIE WSTĄPIENIA DO UNII

          • W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dla Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie przynależność do tej wspólnoty oznacza ogromne szanse dla nastolatków uczących się tu różnych zawodów. Dzięki środkom z Unii uczniowie tej placówki już kilkukrotnie wyjeżdżali na praktyki oraz ponadnarodową mobilność uczniów do Grecji i na Litwę w  ramach programów Erasmus.

            Odkąd od 2019r. szkoła realizuje projekty zagranicznych mobilności w ramach Erasmus i Erasmus Power, skorzystało z nich już ponad 180 uczniów. Takie wyjazdy to dla młodzieży szansa na poznanie innego systemu pracy, szkolnictwa, a także nabycie nowych umiejętności i szlifowanie znajomości języka angielskiego. To szansa na bycie obywatelem świata.

            Projekt „Erasmus” ważny jest nie tylko w kontekście zawodowym, ale też wychowawczym i kulturowym. Jaka będzie przyszła Europa, będzie zależało od przyszłych pokoleń, od wychowania obecnej młodzieży. Przystąpienie do Erasmusa było naszą cegiełką, wkładem w budowanie nowoczesności i przyszłości. Erasmus daje możliwości przybliżenia się do wszystkich spraw związanych z sensem współczesnej edukacji i wychowania. Ważną umiejętnością nabytą podczas praktyk i staży, oprócz nauki języka, jest dla uczniów umiejętność funkcjonowania w innym kraju oraz szeroko rozumiana integracja.

            W tym roku szkolnym następna grupa 25młodych ludzi z ZST-Z w Żurominie przygotowuje się do wyjazdu, który rozpocznie się 2 czerwca. Młodzież wraz z opiekunami wyjedzie na dwutygodniowe praktyki do Grecji. W tej chwili trwają intensywne przygotowania, uczniowie biorą udział w  zajęciach przygotowawczych. Będzie to już szósty projekt zagranicznych mobilności do Grecji, w którym bierze udział szkoła, a wraz z wyjazdem na Litwę w 2023 r. – siódmy. Tegoroczny projekt zawiera m.in. uczczenie naszego członkostwa w Unii Europejskiej już na miejscu, w Grecji.

            - W ubiegłym roku nasza szkoła korzystała ze środków zewnętrznych trzy razy, dwa razy z unijnych i raz z norweskich. To ogromna szansa dla naszej młodzieży zdobywać doświadczenie za granicą, ale również poznawać odmienną kulturę, tradycję – podaje wicedyrektor ZST-Z w Żurominie Ewa Janulewska. Łącznie, jak wylicza, szkoła zrealizowała już projekty unijne na kwotę 492 618 euro ( ok. 2.118.257,40 zł)

            Agnieszka Makuszewska

          • MATURA 2024

          • Maturzyści! Niech pióra będą lekkie,a umysły jasne. Niech wiedza i doświadczenie gromadzone na każdym etapie edukacyjnym zaowocują wysokimi wynikami. Powodzenia dziś i przez kolejne dni!

          • Pożegnanie klas maturalnych 2024r.

          •                                                                                                 To były piękne dni…

            Tym hasłem 26 kwietnia w naszej szkole pożegnano uczniów klas V technikum, którzy już za chwilę podejdą do egzaminu maturalnego. Uroczyste pożegnanie prowadziła wicedyrektor szkoły pani Ewa Janulewska. Zanim zaczęła, po raz ostatni Hymn Państwowy zaśpiewał uświetniający od 5 lat niemal wszystkie uroczystości szkolne uczeń kl. V Tsmp Marcin Ulanowski.

            Rozpoczynając uroczystość Wicedyrektor Szkoły Pani Ewa Janulewska podkreśliła, żenadszedł dzień, kiedy tegoroczni maturzyści przyszli do szkoły i ostatni raz usłyszeli szkolny dzwonek. Zaznaczyła, że każdemu z uczniów ZST-Z w Żurominie na pewno będzie miło, kiedy po latach nauki pozostali młodsi uczniowie przyjdą ich pożegnać przed zakończeniem nauki i egzaminem dojrzałości. Pani Dyrektor podziękowała więc szczególnie tym spośród uczniów ZST-Z, którzy przybyli na apel żegnający piątoklasistów.

            Następnie Pani Wicedyrektor przeczytała życzenia, jakie do tegorocznych maturzystów skierował Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski. Życzył im on powodzenia podczas egzaminu maturalnego, ale przede wszystkim spokoju, który pozwoli im skupić myśli. Nauczycielom dziękował za trud włożony w edukację młodego pokolenia, a rodzicom za współpracę w kadrą pedagogiczną w procesie wychowania.

            Zwracając się do absolwentów z klas VTip, V Thp i V Tsmp Pani Wicedyrektor wspomniała czas, kiedy jako młodzi, wystraszeni nieco, przejęci nastolatkowie pojawili się pierwszy raz w murach tej szkoły. Poznawanie z nauczycielami i społecznością trwało 5 lat, podczas których zdarzały się piękne, ale czasem też trudne sytuacje.Pani Ewa Janulewska podkreśliła, że to, iż za chwilę podejdą do egzaminu dojrzałości, jest zasługą zarówno uczniów, bo chcieli się uczyć, ale i nauczycieli, którzy ich uczyli. Na koniec złożyła uczniom życzenia – osiągnięcia wszystkiego, o czym marzą i czego pragną.

            Pani Wicedyrektor pogratulowała wszystkim uczniom osiągnięć w nauce. Ci najlepsi spośród tegorocznych absolwentów naszej szkoły, a także ci, którzy angażowali się w życie placówki i Samorządu Szkolnego otrzymali nagrody książkowe.

            Za wyniki w nauce nagrody dostali: Adam Barchanowicz z k. V Thp, Julita Lewandowska z kl V Thp, Marcin Ulanowski z kl. V Tsmp, Tomasz Bukowski z kl. V Tsmp, Emilia Mosakowska, z kl. V Thp, Mateusz Jankowski z kl. V Tsmp, Jakub Kmiecik z kl. V Tsmp, Miłosz Kmiecik z k. V Tsmp, Przemysław Michalski z kl. V Tsmp, Kamil Ruciński z kl. V Tsmp. Świadectwo z czerwonym paskiem (za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie) otrzymała Patrycja Budzich z kl. V Tip.

            Za aktywny udział w życiu szkoły nagrodzono: Marcelinę Czaplińską, z kl. V Thp, Paulinę Czaplińską, z kl. V THp, Kingę Dobies z kl. V Thp, Julitę Lewandowską z kl. V Thp, Annę Maranowską. Podziękowanie za pracę na rzecz Samorządu Szkolnego oraz medal specjalny „Gloria Artis” otrzymał Marcin Ulanowski, za całokształt pracy na rzecz życia artystycznego szkoły.

            Młodsi koledzy, zwracając się do tegorocznych maturzystów, podkreślili, że w ZST-Z na pewno zostanie cząstka każdego z absolwentów. O tym, że szkolne lata już nie wrócą uświadomiła wszystkim piosenka Sanah „Nic dwa razy” do słów wiersza Wisławy Szymborskiej, którą zaśpiewały uczennice Zuzanna Sobiech i Zuzanna Goławska.

            Czwartoklasiści, którzy przygotowali pożegnanie, życzyli starszym koleżankom i kolegom możliwości i chęci sięgania po to, co w życiu najpiękniejsze. Nieco śmiechu w tej uroczystości  wprowadził przygotowany przez nich „ Egzamin zawodowy na wesoło”, który wywołani do odpowiedzi maturzyści zdali śpiewająco.

            Zgodnie z tradycją przyznano również specjalne wyróżnienia. W kategorii „Samochodowy Romeo” odznaczenie dostał Paweł Łubiński z kl. V Tsmp. W kategorii „Kto się spieszy, to się diabeł cieszy” nagrodę otrzymał Mateusz Gutowski z kl. V Tip. Nagrodę w kategorii „Serdeczny uśmiech” dostała Julita Lewandowska z kl. V Thp, a w kategorii „Ogarnę wszystko” Wiktoria Suchoparska z kl. VTip. W kategorii „Anielski głos” wyróżniono Marcina Ulanowskiego z kl. V Tsmp, a w kategorii „Zawisza Czarny” – Adama Szymańskiego z kl. kl. V Tip. Nagrodą w kategorii „Dzięki Bogu, że przyszedłeś” odznaczono Aleksa Olszewskiego z kl. VThp, a w kategorii „Pitagoras” – Kacpra Rybickiego z kl. VTip. W kategorii „Solidna firma” odznaczono Adama Barchanowicza z kl. V Thp, a „Mistrz białej rękawiczki Gwiździny 2024” – Macieja Smolińskiego z kl. V Tsmp.

            Na koniec w imieniu tegorocznych maturzystów wystąpił Dominik Lejman z kl. V Tip. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że kiedy w kolejnym roku szkolnym w placówce zabrzmi szkolny dzwonek, ich już tu nie będzie.Dziękował nauczycielom za wykształcenie, za wychowanie, za przygotowanie do zawodu, ale także za przekazywane wartości, za naukę empatii, szacunku do innych i tolerancji. Podkreślił, że absolwenci na pewno będą mieli w pamięci lekcje pełne śmiechu, doświadczeń, praktyki zawodowe w ramach programu  Erasmus +, pełne wyzwań, ale również dające wiele satysfakcji. Maturzyści ze wzruszeniem żegnali swoich wychowawców – Pawła Marcinkowskiego (Vthp), Magdalenę Radzimską (V Tsmp) i Krzysztofa Gutowskiego (VTip). Dominik zaznaczył, że teraz przed absolwentami otwiera się nowy etap życia i życzył sobie oraz wszystkim kończącym naukę w tej szkole, by był pełen sukcesów, radości i spełnienia.

            Ciepłe słowa skierowali piątoklasiści do dyrekcji szkoły oraz pozostałych nauczycieli i wszystkich osób, z którymi przez 5 lat nauki w ZST-Z spotykali się na szkolnych korytarzach. Wyrazem wdzięczności były wręczone pedagogom i pracownikom szkoły kwiaty i upominki.

            Teraz przed młodzieżą już tylko matura. Życzymy Wam wszystkim powodzenia. Połamania piór!

                                                                                                                        Agnieszka Makuszewska

          • Wycieczka do Sejmu RP i Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

          • W dniu 19 kwietnia 2024 r. pod opieką nauczycieli: Anny Budzich, Karoliny Aleksandrowicz, Magdaleny Kalkowskiej, Ewy Przyborowskiej oraz Karoliny Lewandowskiej uczniowie klas: I Th, II Ti, II Tig, IV Ti, VTipodwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym punktem zwiedzania była biblioteka. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego powstała w 1816 r. Od roku 1999 BUW mieści się na Powiślu. Pani przewodnik zapoznała uczniów z jej historią oraz sposobem korzystania z bardzo bogatego księgozbioru, zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Kolejnym etapem wycieczki był Sejm RP, który mieści się przy ulicy Wiejskiej 4/6/8 oraz ulicy  Wiejskiej 1. Po budynku Sejmu oprowadził nas przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o historii naszego  parlamentaryzmu.Dowiedzieliśmy się, że wszystkie obiekty łączą kręte i długie podziemne korytarze. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala obrad. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie siedzą posłowie z poszczególnych klubów oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w komisjach.

            Szkoda tylko, że w tym czasie nie odbywało się posiedzenie Sejmu. Moglibyśmy na żywo zobaczyć pracę naszych parlamentarzystów.

                                                                                                                                                   Anna Budzich

          • Akcja Żonkile

          • 19 kwietnia przypada już 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Już po raz drugi biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami oraz młodzieżą włączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej ,,ŻONKILE”, organizowanej przezMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

            By podkreślić wyjątkowość tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły przypięli przygotowane przez uczniów papierowe żonkile. Żonkile to kwiaty, które związane są z Markiem Edelmanem, który był jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Edelman w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Co roku 19 kwietnia sam składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

            Hasło, które towarzyszy tej akcji od samego początkuto ,,Łączy nas pamięć”, którego zadaniem jest podkreślenie siły wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

            Przyłączając  się do akcji dajemy świadectwo swojej wiedzy, współczucia i składamy hołd tym, których dotknęło okrucieństwo wojny.

            #ŁączyNasPamięć

             #AkcjaŻonkile

            @polinmuseum

          • Średniowieczne hobby naszych uczniów

          •   Nasi uczniowie Adam Szymański z kl. V TIP i jego brat Mateusz z kl. II TI mają nietypowe jak na dzisiejsze czasy hobby. Choć zdawać by się mogło, że ich zainteresowania związane będą z kierunkiem kształcenia – informatyką, komputerami, to jednak tak nie jest. Chłopcy zajmują się średniowiecznymi walkami i wszystkim, co się z tym wiąże.

            Jak śmieje się Mateusz, zainteresowanie średniowiecznymi walkami rycerzy wzięło się u nich… z braterskiej zażyłości. Jak to bracia, czasem się posprzeczali i przez to urządzali walki na miecze…. z plastikowych rurek,  kijków dostępnych na podwórku czy już bardziej profesjonalnie – z drewnianych szczebelków dziecięcego łóżeczka. A że ich tata Jarosław też interesował się historią, średniowiecznymi rycerzami, rekonstrukcjami bitew pod Grunwaldem czy Mławą, to jadąc tam zawsze zabierał synów ze sobą. I tak od małego zaszczepiał im zainteresowanie historią. Nie ominęli więc też różnych pikników historycznych w Ratowie czy w innych miejscowościach. Z okazji odzyskania niepodległości odwiedzali Muzeum Wojska Polskiego, po którym chodzili z otwartą buzią i podziwiali eksponaty.

            Adam na pierwszą rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem pojechał ,kiedy Mateusza jeszcze nie było na świecie. Złapał bakcyla i tak się to już ciągnie kilkanaście lat. Mateusz niejako nie miał wyjścia, ale jak podkreśla, historię po prostu lubi.

            Potem, kiedy chłopcy podrośli, zaczęło się inne zgłębianie historii i walk średniowiecznych. Pomocne okazały się tu internet i serwis YouTube, gdzie obaj wyszukiwali inscenizacje walk, fechtunku czy rekonstrukcje bitew, oglądali je, analizowali, uczyli się pewnych zasad.

            Jak podkreśla Mateusz, dużym impulsem dla nich do rozwijania tegoż hobby było wylicytowanie na licytacji WOŚP treningu w Centrum Dawnych Sztuk Walki w Warszawie. Tata znalazł im taki voucher w serwisie Allegro i okazji nie przepuścił. Prezent ten zachwycił Adama i Mateusza. Treningi, na które pojechali bracia, obejmowały narzędzia WTR. Wtedy też zaczęło się trenowanie naszych uczniów z braćmi Szateckimi, słynnymi polskimi „rycerzami”, mistrzami świata w walkach średniowiecznych. I ich dalsza fascynacja średniowiecznymi walkami.

            Kiedy Adam zaczął naukę w ZST-Z w Żurominie, swoją pasją podzielił się trochę z kolegami z klasy, ale zachęcony przez nauczyciela historii, Pana Marcina Krasińskiego, poprowadził  też dla klasy referat na temat broni i walk, a później kolejne lekcje o szablach dla innych uczniów na lekcjach u Pani Ani Wronkowskiej.

            W grudniu 2022 Adam z Mateuszem pojechali na turniej do Działdowa. Zanim to się stało, trzeba było nabyć odpowiedni sprzęt, więc pieniądze z 18-tki Adam zamiast na inne przyjemności, przeznaczył na rycerski ekwipunek – zbroję wykutą na zamówienie, wraz z hełmem i całym osprzętem. Wszystko to musi spełniać normy i parametry do sportowych walk rycerskich. Jeśli broń nie spełnia warunków, zawodnik nie jest dopuszczony do konkurencji. Zbroja Adama waży ok. 35 kg, a dlatego musi być cięższa niż te do walk z mieczem, bo ochrania ciało z każdej strony .Adam ma też profesjonalną przeszywalnicę, tj. gruby wełniany kombinezon czy kurtkę, do której przyczepia się elementy zbroi, a którą szyła mu krawcowa z Warszawy. Całą zbroję (oprócz hełmu) wykonała firma z Sulejówka. Jego hełm przypomina najpopularniejszy z XV wieku hełm typu „basinet”, z maską typu pług, który także wykonywał mistrz specjalizujący się w tego typu usługach. Zbroję Adam odebrał w listopadzie 2022r., niedługo przed pierwszym działdowskim turniejem. Potem przyszły kolejne rywalizacje.

            Adam walczy głównie w „bohurtach”, czyli walkach drużynowych. To jeden z trzech rodzajów średniowiecznych walk, w których walczy się dopóki stoi się na nogach. Pierwszym rodzajem są zwyczajne maksymalnie dwuminutowe pojedynki dwóch walczących, z których wygrywa ten, który najwięcej razy trafi w przeciwnika. Drugim rodzajem są walki drużynowe tzw. „bohurty”, (np. 3 na 3 osoby, ale mogą być większe, np. 12 na 12 osób - w takich Adam brał już udział, a największe jakie kiedykolwiek się odbyły to 150 na 150). Trzecim rodzajem są „profighty”, coś podobnego do walk MMA, czyli walki zakontraktowanych, w określonych kategoriach wagowych.

            Choć w walkach brał udział dopiero kilak razy, Adam ma na swoim koncie sukces – drużynowe zwycięstwo w Melach Grunwaldzkich w 2023r., czyli turnieju „bohurtowym” pod Grunwaldem, w którym startował z drużyną „Legenda Północy”. Podczas samej rekonstrukcji gł1)onej bitwy stoczyli ciężkie walki, a i pogoda dała w kość, bowiem było bardzo gorąco, a nie bardzo było się gdzie chować przed słońcem. Walka w kilkudziesięciokilogramowej zbroi, w pełnym słońcu, była wykańczająca.

            Piątoklasista jest też członkiem Działdowskiego Bractwa Rycerskiego, które również organizuje turnieje – tu Adam wywalczył 3 miejsce w turnieju na miecze długie oraz wygrał walki drużynowe.

            Adam podkreśla, że sukcesem jest dla niego dostanie się do profesjonalnej drużyny rycerskiej, „Legendy Północy”. Wziął też udział w walce w Nidzicy z drużyną White Company z Wielkiej Brytanii, której ulegli. O swoim hobby opowiada z pasją i błyskiem w oku.

            Mateusz z kolei na razie walczyć nie może, przede wszystkim dlatego, że ogranicza go wiek. Pomaga więc głownie starszemu bratu w jego walkach, najczęściej przy ubieraniu, zdejmowaniu zbroi, doglądaniu sprzętu, wspiera go też mentalnie, ostrzega podczas walk o nadchodzącym ciosie, podaje broń, kiedy brat w walce straci używane narzędzie. Trenuje też na tyle, na ile może i czeka na swój czas. Bierze udział w treningach „Legendy Północy”, gdzie uczy się technik walki.

            Adam w tym roku zdaje egzamin maturalny. Egzaminy i dalsze starania w dostaniu się na studia (chce studiować fizjoterapię) mogą trochę pokryć się z tegoroczną rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem, jak również z całym drugim sezonem walk, w których Adam chciałby wziąć udział. Zamierza jednak w pierwszej kolejności zdać maturę i aplikować na studia.

             

                                                                                                                                                        Agnieszka Makuszewska

          • Mikołaj Kawecki wygrał Puchar Polski

          •   13 kwietnia uczeń klasy 1 TOS Mikołaj Kawecki wystartował w Pucharze Polski w kategorii Open w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Kielcach. W czasie tego konkursu odbywały się eliminacje do Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 05-11.08 w Istambule w Turcji.  Mikołaj wygrał eliminacje na Mistrzostwa Europy w kategorii Junior 18 i tym samym powalczy w Turcji o kolejny tytuł w wyciskaniu sztangi.

            Mikołaj, jak już pisaliśmy, jest zawodnikiem LKS Grom Przasnysz, a jego trenerem jest Pan Cezary Pykała.

            Razem z nim w zawodach wziął udział Patryk Chyliński z klasy 2 TS. Patryk o awans na Mistrzostwa Europy będzie walczył podczas Mistrzostw Świata w USA, na których wystartuje z Mikołajem już w maju.

            Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne zawody!

          • Tydzień Języków Obcych – 8- 12.04.2024

          •   W dniach 8-12 kwietnia odbył się w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. Uczniowie oraz nauczyciele mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez nauczycieli języków obcych.

            Tydzień Języków Obcych rozpoczęliśmy udziałem w spektaklu ‘1984’w języku angielskim. W poniedziałek8 kwietnia grupa uczniów z klas 3tsg i 3 ti wraz z nauczycielami: panią Magdaleną Kalkowską, panią Agnieszką Tyrajską i panią Aleksandrą Kowalczyk udała się do Teatru Buffo w Warszawie, aby obejrzeć sztukę wystawioną przez aktorów brytyjskiego teatru TNT Theatre Britain. Udział w spektaklu był okazją do kontaktu z żywym językiem, rozwijania zainteresowań kulturą i literaturą angielską oraz sprawdzenia swoich umiejętności językowych.Z pewnością dla wszystkich była to niezwykła lekcja języka angielskiego.

            We wtorek 9 kwietnia zorganizowano w naszej szkole konkurs przedmiotowy z języka angielskiego. Głównym celem konkursu była popularyzacja nauki języka angielskiego wśród uczniów oraz stworzenie możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych we współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły. Konkurs cieszył się duża popularnością. O tytuł Mistrza Języka Angielskiego zawalczyło w tym roku aż 33 uczniów. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem leksykalno-gramatycznym oraz zadaniem sprawdzającym umiejętność rozumienia tekstów czytanych. Zwycięzcą okazał się  uczeń klasy I TI Bartłomiej Zakrzewski.

            W środę odbyła się projekcja anglojęzycznego filmu pt. ‘ The Wonderful Story of Henry Sugar’. Komisjawyłoniła również zwycięzcę konkursu na najciekawszy plakat  ‘Podróże po krajach anglo-i niemieckojęzycznych’. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy 2 TI Ala Jankiewicz.

            W czwartek 11 kwietnia sala numer 23 zamieniła się w restaurację,  w której można było spróbować przysmaków i dań pochodzących z Anglii, USA oraz Niemiec.  W menu pojawiły się m.in. takie potrawy jak ‘BakedBeans, ‘Cobbsalad’  czy ‘Kartoffelsalat’. Wyjątkową atmosferę  dopełniała muzyka country i amerykański wystrój sali.

            W piątek 12 kwietnia nauczyciele języka niemieckiego zorganizowali w klasach trzecich i czwartych projekcję filmu ‘Goodbye, Lenin’ W klasach trzecich wybrani uczniowie przedstawili swoje prezentacje dotyczące krajów anglojęzycznych.

            Tydzień Języków Obcych był nie tylko możliwością rozwijania zdolności językowych przez uczniów ale również okazją do świetnej zabawy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację!

          • Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

          •   W dniu 9 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół  w Zielonej odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego.

            Turniej przebiegał według systemu ,,każdy z każdym", do trzech wygranych setów.

            W wyniku rywalizacji uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca.

            W kategorii chłopców pierwsze  miejsce zajął uczeń klasy II TIG

            Mikołaj Nadolski ,a   na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Tuszyński z klasy IV TS . W kategorii dziewcząt trzecie miejsce wywalczyła tenisistka    z klasy IV THM Natalia  Gołkowska.

            Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          • Targi Pracy i Edukacji

          • Zapraszamy ósmoklasistów do naszego stoiska w hali sportowej przy liceum. Trwają tu Targi Pracy i Edukacji. Poznajcie nasza ofertę, a po więcej zapraszamy dziś do ZST-Z w Żurominie.

          • PAWEŁ JONCZAK ZWYCIĘZCĄ PÓŁFINAŁU KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

          • „Kochać ojczyznę to miłować język,

            Miłować język to nie kalać go błędami”

            Uczeń kl. 1 TOS Paweł Jończak został zwycięzcą półfinału konkursu ortograficznego „O Złote Pióro Starosty Żuromińskiego” w kategorii szkół ponadpodstawowych.

            W półfinale XX Powiatowego Konkursu Ortograficznego „ O Złote Pióro Starosty Żuromińskiego”, który odbył się 26 marca 2024r. w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie, udział wzięło 33 uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI, 21 uczniów szkół podstawowych kl. VII-VIII oraz 11 uczniów szkół ponadpodstawowych. Wszyscy mierzyli się z dyktandem, którego treść opracowała Agnieszka Makuszewska, nauczyciel języka polskiego w ZST-Z w Żurominie. Paweł Jonczak popełnił najmniej błędów w swojej pracy i tym samym zwyciężył ten etap konkursu. Najlepiej  wypadł również podczas etapu szkolnego, który miał miejsce 14 marca.

            Spośród uczniów naszą szkołę reprezentowali jeszcze, oprócz Pawła, Zuzanna Jarkowska z kl. 4 THM i Maciej Czarnecki z kl. 4 TI. Wszystkim gratulujemy, a Pawłowi życzymy powodzenia podczas finału!

            Agnieszka Makuszewska

             

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych