• Wystawa BODY WORLDS – VITAL w Gdańsku.

          • Lekcja biologii na wystawie BODY WORLDS w Gdańsku.

            18 grudnia uczniowie z klas I i II Technikum odwiedzili wystawę prezentującą ciało człowieka.

            BODY WORLDS to najliczniej odwiedzana wystawa świata, która po prawie 5 latach powróciła do Gdańska z nową ekspozycją – VITAL  Wystawa będzie otwarta dla widzów od 15 grudnia 2023r. do 11 marca 2024r., w Amber EXPO, w Hali A, przy ul. Żaglowej 11.  Wystawa autorstwa słynnego anatoma wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagensa zdecydowanie wyróżnia się w historii stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów! Zachwyca już od ponad ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

             Uczniowie zobaczyli wystawę BODY WORLDS z cyklu VITAL, która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 160 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Zobaczyli jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznali sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny. 

            Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając widzom możliwość zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

            W czasie zwiedzania uczniowie wypełniali karty pracy dotyczące poszczególnych układów człowieka na podstawie obserwacji i opisów poszczególnych eksponatów. Podzieli się też wrażeniami dotyczącymi wystawy.

            Następnie uczniowie wraz z opiekunkami wycieczki Panią Marią Skolmowską Karpińską i Panią Grażyną Piłat udali się na Gdańską Starówkę, aby poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jarmark świąteczny i iluminacje świetle wprawiły wszystkich w dobry pogodny nastrój i zachęcały do robienia pamiątkowych zdjęć na tle świątecznych dekoracji.

                                                                                                         Maria Skolmowska Karpińska

          • Ślizgaj się po zdrowie!

          • 13 grudnia klasa 2 TIG wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Torunia. Głównym punktem wycieczki były zajęcia sportowe na lodowisku Mentor Sport Toruń. Uczniowie mieli okazję spędzić aktywnie czas i  doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach. Choć dla niektórych okazało się to być nie lada wyzwaniem J, mogli oni liczyć na pomoc i wsparcie swoich życzliwych kolegów. Następnie grupa udała się na seans filmowy. Zwieńczeniem tego udanego dnia był spacer po toruńskiej Starówce rozświetlonej magicznymi dekoracjami oraz zakupy rękodzieła od sprzedawców na Jarmarku Bożonarodzeniowym. W czasie wycieczki uczniowie wspaniale się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd.

            Karolina Lewandowska

            Ewa Przyborowska

            Magda Kalkowska

          • WYNIK „CHARYTATYWNYCH MIKOŁAJEK”

          • 7 grudnia w naszej szkole odbyła się już XII edycja Charytatywnych Mikołajek.

            W tym roku podczas licytacji zebraliśmy kwotę5740,50 zł.

            Środki z licytacji zostaną przekazane na rzecz naszych potrzebujących uczniów oraz podopiecznych Domu Dziecka w Kowalewie.

            Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.

            Karolina Aleksandrowicz

          • WYNIKI II EDYCJI KONKURSU „ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ DRZWI”

          • 6 grudnia komisja w składzie: Wice Dyrektor Pani Ewa Janulewska oraz Opiekunka Samorządu Uczniowskiego Pani Karolina Aleksandrowicz oceniły autorów stroików i aranżacji.

            W klasach Technikum:

            I miejsce – kl. 3 TSG i 4 TG

            II miejsce – kl. 1 TH

            III miejsce – kl. 5 TIp

            W klasach Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia:

            I miejsce – kl. 1W,

            II miejsce – kl.2 A.

                        Gratulujemy wszystkim pomysłów i zaangażowania.

                                                                                                                        Karolina Aleksandrowicz

          • Wigilia Powiatowa

          • W piątek, 8 grudnia, w Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym odbyła się kolejna Wigilia Powiatowa, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Żurominie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Start. 

            W świąteczny klimat wprowadziły zebranych gości piękne polskie kolędy i pastorałki. Wśród wykonawców znaleźli się uczniowie naszej szkoły - Zuzanna Goławska, Zuzanna Sobiech, Marcin Ulanowski i Paweł Bukowski, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Do występu przygotował ich Pan Krzysztof Błaszkiewicz.

            Agnieszka Makuszewska 

          • MIKOŁAJKOWA LICYTACJA

          • XII EDYCJA „CHARYTAWNYCH MIKŁAJEK”

            To już XII edycja „Charytatywnych Mikołajek” w naszej szkole. Organizuje je Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Karoliną Aleksandrowicz oraz z Panią Magdaleną Radzimską. W tym roku 7 grudnia o godzinie 11.00 wszyscy uczniowie i nauczyciele licznie zebrali się w odświętnie udekorowanej i pachnącej domowymi wypiekami sali gimnastycznej. Na początku głos zabrał Dyrektor Szkoły, Pan Wojciech Smoliński, który powitał wszystkich obecnych. Następnie wraz z Panią Wicedyrektor,Panią Ewą Januewską, wręczyli dyplomy i nagrody w konkursie „Świąteczny wystrój drzwi” (konkursie angażującym całe zespoły klasowe, integrującym i uczącym współpracy w świątecznej atmosferze) oraz medale w "MIKOŁAJKOWYM TURNIEJU - LEAGUE of LEGENDS".

             Po części oficjalnej Pan Dyrektor przypomniał o szczytnym celu naszej aukcji. Kiedy już zaczęła się ona na dobre, wszyscy obecni chętnie włączyli się w zabawę i licytowali. Do kupienia były m.in. maskotki, przedmioty robione własnoręcznie, ozdoby świąteczne, kosmetyki, bony do sklepów oraz wiele innych fantów. Podczas naszych szkolnych Mikołajek cały czas czynna była kawiarenka, w której nasze uczennice uwijały się, aby nikomu nie zabrakło ciepłych napojów oraz słodkości. Pyszne ciasta i ciasteczka były wkładem wielu osób w zacny cel akcji, a zyskały uznanie wśród uczniów i pracowników szkoły.

            Zebrane podczas „Charytatywnych Mikołajek” pieniądze zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły oraz dla podopiecznych Domu Dziecka w Kowalewie. O wynikach licytacji poinformujemy niebawem.

            Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

            Organizatorzy

          • Światowy Dzień Walki z AIDS

          • Każdego roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, którego istotą jest przypomnienie o chorobie wywołanej wirusem HIV.

              Celem akcji przeprowadzonej  tego dnia w naszej szkole było uwrażliwienie uczniów na problem tolerancji wobec nosicieli HIV i osób chorujących na AIDS oraz zapoznanie z realnymi faktami dotyczącymi dróg zakażenia wirusem HIV, sposobami zapobiegania takim zakażeniom oraz aktualnymi danymi na temat rozwoju choroby AIDS w Polsce i na świecie.

              Nauczyciele pracujący w Komisji Antynarkotykowej udostępnili uczniom naszej szkoły ulotki pozyskane od PSSE Żuromin na temat profilaktyki HIV/AIDS. Odbyły się również prezentacje materiałów multimedialnych „Miało być inaczej” oraz „Żyć z HIV”, po których nauczyciele przeprowadzili pogadanki.

          • KONFERENCJA UPOWSZECHNIAJĄCA FUNDUSZE EOG

          • W związku z realizacją projektu „Wysoka jakość kształcenia szansa˛naprofesjonalny rozwój” Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie przygotował konferencję upowszechniającą Fundusze EOG. Przez dwa dni - 23-24 listopada 2023r.- dyskutowano o obecnych i przyszłych korzyściach płynących z realizacji projektu w naszej szkole.

            Celem projektu realizowanego w ZST-Z jest zwiększenie jakości i dopasowania kształcenia oraz szkolenia zawodowego (VET) do potrzerynku pracPolsce poprzerealizację badańpracodawców i rynku pracy (sektor NUB),wizystudyjnych,utworzenie Centrów KształceniPraktycznego,pilotażowych  szkoleń dla nauczycieli i uczniów. Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowany problem dotyczący braku efektywnej współpracy sektora VET z pracodawcami oraz niedostosowania kształcenia zawodowego w Polsce do potrzeb pracodawców.Projekt ma wzmocnić współpracę między edukacją a przedsiębiorcami – efektem ma być dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy poprzez realizację szeregu działań projektowych, co przyczyni się do tego, że oferta edukacyjna szkoły poprawi się.

            Na zaproszenie dyrektora Pana Wojciecha Smolińskiego oraz wicedyrektor Ewy Janulewskiej na konferencję 23 listopada przybyli: starosta Jerzy Rzymowski z wicestarostą Ireneuszem Rejmusem, członkiem zarządu powiatu Tomaszem Makuszewskim oraz dyrektor Wydziału ZiE starostwa Joanną Jucewicz Morawską, a także: prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz – dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej z Kierownikiem Zakładu Pojazdów Szynowych dr. hab. inż. Jarosławem Seńko oraz dr inż. Krzysztofem Szczurowskim z Zakładu Ciągników i Napędów Hydraulicznych. Dojechał też Artur Kubik, partner norweski w projekcie, przewodniczący norweskiego związku zawodowego SolidaritetNorge.

            Na konferencję przyjechali również: Iwona Szwejkowska, kierownik Działu Rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie wraz z Wiesławem Wernikiem - starszym specjalistą ds. promocji i współpracy PANS w Ciechanowie, Łukasz Zieliński z MS Mechatronic Solutions Group z Warszawy, Jarosław Paluszewski i Dorota Jończak z PUP w Żurominie, Jarosław Kamieniecki -Regionalny KierownikSprzedaży firmy Kołton, Sławomir Lewandowski i Krzysztof Lewandowski - właściciele Energeco Sp. z O.o., Jacek Zybert – instalator Energeco.

            Wśród zaproszonych znaleźli się także: dyrektor ZS w Zielonej Czarek Ossowski i wicedyrektor Bożena Grzybicka, dyrekcja CKZiU w Żurominie – Zbigniew Jakowski i Sławomir Fijałkowski, a także przedstawiciele stacji diagnostycznych i serwisów samochodowych z gminy Żuromin. Obecni byli również Kierownik Kształcenia Zawodowego ZST-Z  w Żurominie Jacek Gowin oraz kierownik projektu Kamil Watkowski.

            Pierwszego dnia na wstępie konferencji Pan Dyrektor Wojciech Smoliński przedstawił kilka ważnych informacji na temat Funduszy Norweskich, znanych również jako Europejski Obszar Gospodarczy (EOG). Zaznaczył tu, że Fundusze Norweskie dają wiele korzyści szkole. Są to m.in. nowoczesne technologie (szkolenia edukacyjne dla nauczycieli w zakresie wykorzystywania nowych narzędzi dydaktycznych), programy edukacyjne i szkolenia dla nauczycieli (szkolenia wspierającej rozwój zawodowy nauczycieli – z metod nauczania, technik, stosowania nowych technologii, innowacyjnych praktyk pedagogicznych), rozwój kompetencji uczniów (kładzenie nacisku na rozwijanie kompetencji uczniów w różnych obszarach, takich jak kompetencje cyfrowe, umiejętności interpersonalne czy przedsiębiorcze), promowanie innowacyjności w nauczaniu (finansowanie może wspierać innowacyjne podejście do nauczania, zachęcając nauczycieli do eksperymentowania z nowymi metodami nauczania).

            Goście bardzo ciepło wyrażali się o realizowanym w naszej szkole projekcie. Pan Starosta Jerzy Rzymowski gratulował realizacji zadania i chwalił projekt, zakładając, że konferencja także przyniesie kolejne dobre rozwiązania, które przyczynią się do rozwoju szkół w powiecie.Pan Wicestarosta Ireneusz Rejmus zaś zauważył, że korzyści będą w wielu sektorach – od szkół po pracodawców, gdzie trafią wykwalifikowani pracownicy w pożądanych obecnie zawodach. Pan IreneuszRejmus wspomniał o trafnym pomyśle dyrekcji ZST-Z w Żurominie odnośnie wprowadzenia nowego kierunku – technik urządzeń OZE, co wiązało się z doszkalaniem nauczycieli, realizowaniem założenia przez kilka lat, nim zostało wdrożone i ogłoszono nabór uczniów.

            Ze szczegółami projektu zapoznał wszystkich zebranych kierownik projektu Kamil Watkowski. Podkreślił, że w jego ramach do Norwegii pojechało10 nauczycieli ZST-Z w Zurominie, którzy wzięli m.in. udział w wykładzie eksperckim pt. „Rys historyczny i system edukacyjno‐szkoleniowy w Norwegii” (przygotował go SolidaritetNorge, związek zawodowy założony przez Polaków dla Polaków pracujących w Norwegii) oraz w panelu dotyczącym edukacji i szkolenia, a następnie w panelu: „Fagbrev – dokument mający na celu uznanie kwalifikacjizawodowych w Norwegii” (także przygotowany przez SolidaritetNorge), po którym nasi nauczyciele mieli okazję wziąć udział w dyskusji i zadawać pytania ekspertom.Bardzo cenna była późniejsza dyskusja grupowa, dotycząca analizy obowiązujących praktyk w zakresie kształcenia zawodowego, diagnozy i mapowania priorytetowych problemów, potrzeb iwyzwań w przedmiotowym zakresie. Podczas szkolenia odbyły się panele dotyczące robotyzacji pracy i sztucznej inteligencji, wyodrębnionych zawodów wg szkół zawodowych i średnich wNorwegii, a także zawodowych tytułów mistrzowskich w Norwegii z podziałem na zawody.

            Jednym z efektów współpracy jest powstanie szkicu innowacji pedagogicznej pt. „Pojazdy samochodowe wykorzystujące OZE” oraz stworzenie całej innowacji na bazie kierunku rozwijającego istniejący w naszej szkole kierunek:technik pojazdów samochodowych, stworzenie programu nauczania i uruchomienie kierunku: technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej.

            Podczas pierwszego dnia kolejno głos zabierali wszyscy zaproszeni goście, w tym przewodniczący norweskiego związku zawodowego Solidaritet Artur Kubik, który omówił szczegółowo, jak wygląda edukacja zawodowa w Norwegii, i któryjednocześnie gratulował nawiązania współpracy między ZST-Z w Żurominie a związkiem Solidaritet w Norwegii, bo przyniesie ona na pewno wymierne korzyści.

            Jednym z etapów konferencji była prezentacja wyników badań, jakie nasza szkoła wykonała wśród pracodawców na rynku lokalnym oraz mieszkańców gminy Żuromin. Celem ankiet było m.in. diagnozowanie potrzeb środowiska w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników, pozyskania informacji, jakie są wobec nich oczekiwania. Ankietowano też rodziców, dzieci oraz nauczycieli pod kątem szkolnictwa zawodowego.

            Drugiego dnia naszej konferencji, 24 listopada, z zagadnieniami i efektami projektu zapoznani zostali pracownicy naszej szkoły i pozostali nauczyciele. Zagadnienia te omówiła szczegółowo wicedyrektor ZST-Z w Żurominie Ewa Janulewska. Uczestnicy konferencji otrzymali materiały promocyjne oraz mieli okazję wymienić doświadczenie z zaproszonymi gośćmi.

            Oprócz prezentacji projektu, korzyści ze szkoleń dla nauczycieli oraz diagnozy dotyczącej zapotrzebowania lokalnego rynku pracy, jak również ciekawych wystąpień zaproszonych gości,  konferencja przyniosła też nieoczekiwany prezent dla naszej szkoły – właściciele firmy Energeco wspólnie z firmą Kołton postanowili podarować ZST-Z w Żurominie pompę ciepła do celów dydaktycznych, aby nasi uczniowie mogli na zajęciach uczyć się też praktycznie.

            Agnieszka Makuszewska

          • Odkrywamy tajemnice i zagadki nauki

          •  

               Dnia 22 listopada uczniowie technikum z Żuromina mieli okazję uczestniczyć w fascynującej wycieczce do Torunia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie centrum nowoczesności "Młyn Wiedzy". Tutaj młodzież miała możliwość przeprowadzenia różnorodnych eksperymentów z dziedziny fizyki, co stanowiło nie tylko edukacyjne wyzwanie, ale również dostarczyło mnóstwo radości z odkrywania tajemnic natury.

              W trakcie pobytu w "Młynie Wiedzy" uczestnicy wycieczki brali udział w serii doświadczeń związanych z emocjami. To niezwykłe podejście pozwoliło im lepiej zrozumieć reakcje swojego ciała oraz zjawiska związane z psychologią. Wydaje się, że taka interaktywna forma nauki była nie tylko edukacyjna, ale także budząca ciekawość i zachęcająca do zgłębiania tajemnic świata.

              Po pełnym wrażeń czasie spędzonym w "Młynie Wiedzy" uczniowie udała się do Obserwatorium Astronomicznego "Piwnica". Tutaj mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat gwiazd i planet, korzystając z najnowocześniejszych instrumentów do obserwacji kosmosu. Ponadto, poznali historię najstarszych przyrządów używanych do badania nieba.

              Wizyta w obserwatorium była nie tylko lekcją astronomii, ale także podróżą w głąb historii nauki. Uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści przewodników, a atmosfera miejsca dodatkowo sprzyjała zrozumieniu, jak wiele tajemnic kryje się w nieskończonym kosmosie.

              Wycieczka do Torunia była niezapomnianym doświadczeniem, które nie tylko wzbogaciło wiedzę uczniów, ale także zainspirowało ich do dalszego odkrywania naukowych tajemnic. Dzięki praktycznym doświadczeniom i interaktywnym prezentacjom, zdobyli nowe umiejętności oraz rozwijali pasję do nauki.

             

             

             

             

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole !!!

          • 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje pozytywne emocje. Przesłanie akcji jest proste: „Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta! „W każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

                Dla całej społeczności szkolnej był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.  Nasza szkoła została udekorowana na żółto- wesołymi minkami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości, uśmiechu, przyjaźni itp. Drzwi każdej sali przyozdobiły uśmiechnięte buźki przygotowane przez uczniów! Kolejnym akcentem promującym życzliwość był „Żółty Wtorek”, na szkolnych korytarzach dominował w strojach kolor żółty (barwa optymizmu i radości).

               Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

          • Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno - Zawodowych świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

          • 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ichprawa. Nazwa placówki włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia PrawDziecka organizowane przez UNICEF.

            Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciomrówność wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość,przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny matakie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają jew prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli wzagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dzieckanajmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej stronydaje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji,które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawaćsię bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkiedzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólneinicjatywy.

            Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony wsposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każdedziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności iwsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień,ale z poważnym przesłaniem.
            W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkolazdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

            Do akcjiorganizowanej przez UNICEF przystąpiłtakże Zespół Szkół Techniczno – Zawodowych w Żurominie, który zorganizował w ramach tego dnia lekcje i warsztaty na temat Praw Dziecka. Uczniowie mieli tego dnia niebieskie atrybuty w postaci stroju oraz niebieskie balony. Powstały gazetki związane z Prawami Dziecka oraz informacje na temat osób, które propagowały angażowały się w ochronę dzieci. Inicjatorkami całej akcji były pani Karolina Aleksandrowicz – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz pani Beata Gronkiewicz – Rzecznik Praw Ucznia.

            Lekcje o Prawach Dziecka były prowadzone również przez kolejne dni podczas godzin  wychowawczych.

            Karolina Aleksandrowicz

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • 16 listopada br., w senny i mglisty jesienny czwartek, w naszej szkole zaśpiewała Maryla Rodowicz. Nie na żywo co prawda, ale z głośników słychać było jej aksamitny głos: „Papieros to zguba i tuba tych sił, co szczują i knują, by Polak źle żył…”. W szkolnym holu zrobiło się tłoczno. Uczniowie i nauczyciele - zwabieni muzyką -  podchodzili do Oliwii, Seweryna i Kacpra z klasy II Tig, którzy przygotowali happening na temat szkodliwości palenia papierosów oraz e-papierosów(wspierani przez p. Annę Wronkowską i p. Marię Skolmowską Karpińską). Młodzi ludzie, wykorzystując muzykę, kolorowe plakaty oraz ulotki informacyjne, przekonywali przede wszystkim koleżanki i kolegów, ale także szersze szkolne grono, że życie bez nikotyny jest zdecydowanie zdrowsze i na pewno łatwiejsze.

            Do grupy młodych propagatorów życia bez dymu tytoniowego dołączyłypanie reprezentujące Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żurominie, które wsparły ich fachową wiedzą, chętnie i rzeczowo odpowiadały na wszelkie pytania, a dla chętnych przeprowadziły pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

            W ten oto sposób aktywnie włączamy się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia, choć walkę z nikotyną toczymy każdego dnia, a wychowawcy i nauczyciele na co dzień przeprowadzają ze swoimi uczniami wiele szczerych rozmów, a często i burzliwych dyskusji, zadając sobie trudne pytania o przyczyny i sens poddawania się nałogowi, aby wspólnie znaleźć skuteczne rozwiązania.

            Trzymamy kciuki za osoby, które zdecydują się na rzucenie palenia i dołączą do grona tych, którzy palić nie muszą, bo zwyczajnie nie chcą. To naprawdę proste, spróbujcie! Przecież możecie!

            Anna Wronkowska

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2023

          •  

             

             

            „Niech żyje Niepodległa”

            Ojczyzna, zwykłe słowo

            a wiele znaczy…

             

              Okolicznościowa gazetka, lekcje o tematyce patriotycznej, dekoracje w narodowych barwach, przypięte do ubrań wstążki i kotyliony, a zwieńczenie obchodów podczas uroczystego apelu w piątek, 10 listopada – tak obchodziliśmy w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w  Żurominie 105.rocznicę Narodowego Święta Niepodległości.

            Punktualnie o godz. 11.11 nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”, wspólnie śpiewając Hymn Państwowy.

            Potem kilka słów wstępu na temat odzyskania niepodległości powiedziała do zebranych wicedyrektor ZST-Z w Żurominie, Pani Ewa Janulewska, która przypomniała , że corocznie w okolicach 11 listopada w sercach Polaków rozpala się ogień pamięci i miłości do naszej Ojczyzny. Wspomniała o wszystkich, dzięki którym Polska niepodległość odzyskała, ale również mówiła o czasach zaborów, kiedy nie mieliśmy swojego kraju.

            Pani Wicedyrektor pytała, w jaki sposób dziś odbieramy święto niepodległości – czy jest to kolejny dzień, w którym pamiętamy, żeby się odświętnie ubrać, by mieć akcenty narodowe i przeżywać święto, czy może uświadamiamy sobie, zgłębiając historię, że to święto przeżywamy nie na pokaz. Jako polonistka nie omieszkała wspomnieć, że niezwykłą role odgrywała wówczas literatura, której zadaniem było podtrzymywać na duchu i dawać nadzieję na odzyskanie wolności.

            W uroczystym apelu młodzież , pod kierunkiem nauczycieli, przygotowała wymowny program artystyczny, przedstawiając fakty historyczne z dziejów Polski, przeplatane piosenkami i pieśniami patriotycznymi. Wybrzmiała „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ojczyzno ma”.Uczniowie recytowali m.in. wiersze: Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka II”, „Pieśń o domu” Marii Konopnickiej” czy „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” Leopolda Staffa.

            Była to chwila zadumy nad tym, co dziś mamy – wolną i niepodległą Polskę. Oraz nad tym – jak podkreślali nasi uczniowie – jaki jest nasz codzienny patriotyzm, dziś, w 21 wieku.

            Uroczystość była okazją do wręczenia nagród w konkursie na temat niepodległości – był to konkurs plastyczny na projekt plakatu o święcie niepodległości. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymali: Artur Nowakowski z kl. 2 thm i Lena Żołnowska z kl. 2w.

            Agnieszka Makuszewska

          • Góra Grosza

          •   W naszej szkole rusza  XXIV edycja akcji Góra Grosza. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.

          • SPOTKANIE AUTORSKIE Z WITOLDEM SZABŁOWSKIM

          •   W dniu 6 listopada 2023 r. uczniowie klas V Thp iIV Ti pod opieką pani Anny Budzich oraz pani Karoliny Aleksandrowicz uczestniczyli  w spotkaniu autorskim z Panem Witoldem Szabłowskim, reportażystą i dziennikarzem, laureatem Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, u którego Wschód spotyka się z Zachodem, a surowa sztuka reportażu staje się literaturą z najwyższej półki.

            Spotkanie zostało zorganizowane przez Powiatowo- Miejską Bibliotekę Publiczną w Żurominie i odbyło się w Żuromińskim Centrum Kultury. Jego celem była  promocja nowej książki Witolda Szabłowskiego pt. ,,Opowieści z Wołynia”.W tej pozycji autorwraca do tematyki Wołynia po ,,Sprawiedliwych zdrajcach”. Serwuje nam kolejne nowe ślady tragicznych zdarzeń. Żeby ją napisać, jeździł na Wołyń przez sześć lat. W sumie był tam ponad 40 razy.

            Podczas warsztatów z naszymi uczniami Szabłowski bardzo ciekawie opowiadał o spotkaniach z bohaterami książki oraz o wydarzeniach z tamtych lat. Okazuje się, że do dziś utrzymuje kontakt ze swoimi bohaterami i nadal ich odwiedza.

            Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści gościa, a po wykładziemoglizakupić jego książki.

                                                                                                                                                   Anna Budzich

          • NASI STYPENDYŚCI STAROSTY

          • Dobrze się uczą, a przy tym są uczynni i skromni. Troje uczniów naszej szkoły we wtorek, 31 października, w Starostwie Powiatowym w Żurominie otrzymało stypendium starosty żuromińskiego Jerzego Rzymowskiego. Stypendia przyznawane są dla uzdolnionych uczniów Szkół Ponadpodstawowych w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży. Za rok szkolny 2022/2023 otrzymali je:

            Julia Jasińska – uczennica Technikum w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie

            Bartosz Kowalski – uczeń Technikum w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie

            Lena Żołnowska – uczennica Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie

             

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

            Agnieszka Makuszewska

          • OBEJRZELIŚMY MALARSKĄ EKRANIZACJĘ „CHŁOPÓW”

          • Dwa seanse, 27 października i 31 października, zorganizowało żuromińskie kino „Ton” dla uczniów naszej szkoły, którzy chcieli obejrzeć najnowszą ekranizację powieści Władysława Stanisława Reymonta pt. „Chłopi”.

            To był malowniczy czas ze zmieniającymi się w tle porami roku i sezonowymi pracami polowymi. Nasi uczniowie spotkali się z rodziną Borynów i piękną, tajemniczą Jagną.

            „Chłopi” to idealny film na wieczór zwłaszcza w gronie przyjaciółek, bo to właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdują się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stał się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski.

            Piątkowe (27 października) wyjście do kina spotkało się z dużym odzewem wśród naszych uczniów. Opinia o filmie szybko rozeszła się wśród młodzieży, dlatego zorganizowano drugi seans, 31 października. W sumie do kina poszło 253 naszych uczniów z 9 opiekunami. Dla maturzystów była to doskonała okazja do utrwalenia tematyki utworu, dla pozostałych poznanie dzieła literackiego, pokazanego w nowej technice. Celem wyjścia było również kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz integracja zespołów klasowych ZST-Z w Żurominie.

            Agnieszka Makuszewska

          • CZAS NA ŻYWE EMOCJE, KTÓRE UCZĄ!

          •    Uczą być może nawet cenniejszych rzeczy, niż kilka kolejnych dat, albowiem kooperacji, odwagi w podejmowaniu wyzwań, wytrwałości w dążeniu do wspólnego celu. To właśnie miała na celu wycieczka klasy II Tg do Escape Roomu „Black Cat” w Warszawie, na jaką wybrano się 19 października pod opieką wychowawczyni Agnieszki Makuszewskiej oraz pań Karoliny Aleksandrowicz i Anny Budzich. To była niezapomniana przygoda pełną zagadek. Idea gry jest bardzo prosta, lecz tylko w swoim założeniu. Zadaniem graczy jest pokonać sekwencję zagadek w specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach, w określonym czasie. By tego dokonać należy przełamać sporą ilość szyfrów, skojarzyć nieoczywiste elementy, by finalnie dotrzeć do mety. Klucz do sukcesu - współpraca, logiczne myślenie i duża dawka kreatywności. Na pewno była to też doskonała okazja do integracji klasy, lepszego poznania siebie, swoich umiejętności. Potem była jeszcze chwila relaksu w kinie podczas oglądania komedii romantycznej „Podrabiani zakochani” i wspólny posiłek. Czas w autobusie to też – jakby nie było - integracja. Było bardzo fajnie! Agnieszka Makuszewska

  • Galeria zdjęć

      brak danych