Strona główna
Aktualności
DZIEŃ DZIECKA- DZIEŃ SPORTU
Tradycyjnie już 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbył się w naszej szkole „Dzień sportu”. Tego dnia nie było zajęć dydaktycznych, a miejscem spotkania społeczności szkolnej był szkolny stadion lekkoatletyczny.
Na widowni zasiedli nasi uczniowie wraz z wychowawcami, żeby dopingować 123 zawodników – uczniów, którzy mierzyli się w następujących konkurencjach:
Prelekcje ,,Sprawiedliwi wśród narodów’’
30 maja 2023 r. w naszej bibliotece szkolnej odbyły się prelekcje pt. ,,Sprawiedliwi wśród narodów”. Hasłem przewodnim była sentencja z Talmudu zamieszczona na medalu przyznawanym przez Instytut YadVashem w Jerozolimie, który otrzymują „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Celem spotkań było przedstawienie heroicznych postaw Polaków, którzy podczas II wojny światowej bezinteresownie udzielali pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy,
ale także skłonienie słuchających do refleksji nad własną postawą wobec drugiego człowieka i subiektywnym odczuciem sprawiedliwości oraz zakresem znaczenia pojęcia bohaterstwa
definiowanego z perspektywy młodego człowieka, żyjącego w XXI wieku.
WIZYTA W SALONIKACH - GRECJA
Saloniki to jedno z najbardziej znanych greckich miast, wyróżniające się bogatą i ciekawą historią oraz wielkomiejskim charakterem. Zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości, tuż za Atenami. Leży nad Zatoką Salonicką i pomimo tego, że tworzy sporą aglomerację, czuć tu specyficzny grecki klimat. Centralnym punktem wycieczki było zwiedzanie Białej Wieży. To chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna w tym greckim mieście. Jest miejscem mieszczącym różne ekspozycje związane z historią Salonik. Parasolki GEORGE’A ZONGOLOPOULOSA to niezwykła praca greckiego rzeźbiarza, pod którą zrobiliśmysobie pamiątkowe zdjęcia.Mieliśmy również okazję popłynąć wrejs statkiem Alexander z niezwykle szarmanckim kapitanem.
PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI
Zajęcia w pracowniach zawodowych Olimpus Education w Grecji.
6
STARY PANTALEIMON I JEGO TAJEMNICE
Po zakończonych zajęciach zawodowych i wspaniałym odpoczynku realizowaliśmy zadania związane z udziałem w grze miejskiej „Stary Pantaleimon i jego tajemnice”. Ta niewielka wieś górska rozciąga się na wysokości 500 mnp, na wschodnim zboczu masywu Olimp. Patronem urokliwej miejscowości z kamienia, wpisującej się w tradycyjną zabudowę obszaru basenu Morza Śródziemnego, jest Św. Pantaleon - wczesnochrześcijański męczennik i jeden z ważniejszych świętych kościoła grekokatolickiego, patron lekarzy, pielęgniarek
i osób samotnych. Niewielka cerkiew pod wezwaniem Św. Pantaleona
z pięknymi ikonami lekarza-męczennika stanowi punkt centralny wioski. Wokół niej powstała kamienna zabudowa pryeatna. Panteleimon na stałe zamieszkuje jedynie kilkanaście osób. Jest to jednak ulubione miejsce Greków, ze względu na przyjemny, chłodniejszy klimat, obecność wielu tradycyjnych greckich tawerni przede wszystkim
WIELKA GRECKA PRZYGODA TRWA...
Dzisiaj poznaliśmy miejsca odbywania praktyk zawodowych w trzech branżach: handlowej, mechaniczno-samochodowej i informatycznej. Tworzyliśmy plan zajęć integracyjnych wraz z naszymi opiekunami oraz pilotem wyjazdu, panią Patrycją. W przerwie między zajęciami integrowaliśmy się spacerując po uroczym miasteczku Platamonas, korzystając z kąpieli w hotelowym basenie i relaksując się na pięknej piaszczystej plaży. Wieczorem zorganizowaliśmy karaoke i "śpiewająco" wymieniliśmy się wrażeniami dzisiejszego dnia.
Witaj Grecjo - Kalimera
Od 28.05.2023 rozpoczęliśmy praktyki i staże zagraniczne w Grecji w ramach Erasmus+. Przywitała nas piękna pogoda i miła atmosfera. To nasza kolejna Wielka Grecka Przygoda !!!
Adio! Ja su!
11
Litwa Ambasada
1W dniu 16 maja gościliśmy w Ambasadzia RP w Wilnie.Gospodarzem spotkania był Pan Konstanty Radziwiłł, Ambasador Polski na Litwie. Mieliśmy okazję zwiedzić salę bankietową, pomieszczenia przeznaczone do pracy, zabytkowe zakątki obiektu. Ambasada mieści się w pałacu Paców i jest najbardziej okazałą siedzibą dyplomatyczna w Wilnie. Lekcję wiedzy obywatelskiej i wiedzy o społeczeństwie poprowadził sam Pan Ambasador. Przybliżył nam tematykę związaną z obowiązkami dyplomaty, rolą placówek dyplomatycznych w relacjach międzypaństwowych, stosunkami polsko-litewskimi.
SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA
Dnia 10 września 2023 roku w Markowej odbędzie się Beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 roku przez niemieckich okupantów, za ukrywanie w swoim domu Żydów.
W związku z tą uroczystością nasza szkoła również włączyła się w obchody upamiętniające te wydarzenia.
TRZECIE MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
W piątek, 28 kwietnia, uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy i umiejętności technicznych, zorganizowanym przez PUZ W CIECHANOWIE.
Nasz zespół w składzie: Miłosz Kmiecik, Jakub Kmiecik, Tomasz Bukowski i Marcin Rogowski rywalizował z reprezentantami innych szkół technicznych i zawodowych zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej.
Góra Trzech Krzyży - Litwa
3W dniu dzisiejszym udaliśmy się się na wycieczkę do geograficznego Centrum Europy. Historię tego miejsca przybliżył nam nasz pilot, Pan Dominik. Obiekt znajduje się w rejonie wileńskim, we wsi Girina , w odległości zaledwie 26 kilometrów od stolicy. Dokładne położenie zostało określone w 1989 roku przez naukowców z Narodowego Instytutu Geograficznego we Francji.
Litwa
15Dzisiaj kolejne odkrywanie historii i miejsc, w których niegdyś powstawały przepiękne kompleksy architektoniczne, gdzie ludzka pamięć chroni przed zapomnieniem ludzi, wytwory ich pracy i piękno stworzonych pamiątek. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od spotkania z Panią Barbarą, przewodniczką, która przeprowadziła z nami zajęcia na temat najstarszych i najpiękniejszych nekropolii, które związane są z polską historią i Polakami. Podziwialiśmy piękno cmentarza, położonego na wzgórzu Rossy, który kryje w sobie wiele tajemnic ludzkich losów. Spoczywający na nim zmarli, odpoczywają w otoczeniu pięknych drzew, które swym poszumem niosą historię tu ukrytą w ziemi na całą Litwę. Stara Rossa oraz Wzgórze Aniołów z pięknymi nagrobkami wskazały nam kierunek zwiedzania i dotarliśmy do Wzgórza Literatów, gdzie spoczywają wybitni pisarze polscy, litewscy i białoruscy. Nasza lekcja niepodległości przeniosł
Litwa - Wilno
2613 maja zwiedzaliśmy nieodkryte przez nas do tej pory zabytki Wilna. Tym razem naszą przewodniczką była przemiła Pani Alina, która zabrała nas na Antokol i pokazała nam przepiękny kościół św. Piotra i Pawła. Świątynia zachwyca dekoracjami stiukowymi oraz kryształowym żyrandolem w kształcie statku. Odwiedziliśmy również muzeum Adama Mickiewicza i uczestniczyliśmy w warsztatach na temat historii tego miejsca, zgromadzonych w nim eksponatów. Odbyła się tam ciekawa lekcja na temat naszego wieszcza Adama Mickiewicza i jego wspaniałych dzieł literackich. Na uwagę zasługuje również tzw. "zakątek gotycki", do którego udaliśmy się, aby podziwiać obiekty z okresu średniowiecza i zwiedzić m. in. kościół św. Anny. Spacerowaliśmy też ulicą literacką, nazwaną tak na cześć Adama Mickiewicza oraz podziwialiśmy plac ratuszowy, Ratusz Wileński i Pałac Paców. Kolejnym punktem naszej wędrówki po Wilnie b
WYCIECZKA DO MUZEUM POLIN
6324 kwietnia kl. 1 tg wraz z wychowawczynią Agnieszką Makuszewską oraz opiekunami: Anną Budzich, Karoliną Aleksandrowicz i Piotrem Oleksiakiem zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Wizyta naszych uczniów wpisała się w akcję pn. „Łączy nas pamięć” i „Żonkile”, a także w obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Na miejscu nasi uczniowie obejrzeli wystawę czasową „Wokół nas morze ognia”, a samo Muzeum zwiedzili z przewodnikiem. Była to dla nich szczególna lekcja historii, podczas której dowiedzieli się na przykład o tym, ilu Żydów zamieszkiwało niegdyś w Żurominie i że dziś znajduje się tu żydowski cmentarz, o którym wielu nawet nie słyszało.
OSTATNI SZKOLNY DZWONEK – POŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2023
„Ostatni szkolny dzień
Przyszło się rozstać nam
Ostatni uścisk rąk
Podany dzisiaj Wam
Choć rozstajemy się
Nie zapomnimy Was
Wspomnienia wspólnych lat
Zostaną zawsze w Was”
45Słowami tego wiersza 28 kwietnia w naszej szkole żegnano uczniów klas IV technikum. Młodsi koledzy, zwracając się do tegorocznych maturzystów, życzyli im możliwości i chęci sięgania po to, co w życiu najpiękniejsze. – Chcemy, byście opuścili mury tej szkoły z pięknymi wspomnieniami. Byście ocalili od zapomnienia wszystko to, co Was ukształtowało – mówili prowadzący na wstępie pożegnalnego spotkania.
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE WIEDZY MECHANICZNEJ I MECHATRONICZNEJ
520 kwietnia w siedzibie Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej odbył się VII finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Mechanicznej i Mechatronicznej z zakresu Pojazdów i Maszyn dla uczniów szkół średnich.
Celem tego konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, lepsze przygotowanie do podjęcia wyższych studiów technicznych, pogłębianie i poszerzanie ogólnej wiedzy uczniów oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych. Warto podkreślić, że konkurs ten jest efektem stałej współpracy dyrekcji Zespołu szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie z władzami Politechniki. Kierownictwo naszej placówki było współinicjatorem konkursu i brało udział w tworzeniu jego zasad.
SZKOLNE MISTRZOSTWA W WYCISKANIU SZTANGI
6025 kwietnia 2023 w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie odbyły się po raz kolejny Szkolne Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. W tym roku wzięło w nich udział 10 zawodników, uczniów naszej placówki.
Gośćmi specjalnymi byli nasz absolwent Dawid Bednarski, mistrz Polski w kat. do 20 lat i wadze do 74 kg oraz Mariusz Grotkowski. wielokrotny Mistrz Polski w trójboju siłowym w kat. 66 kg, także będący absolwentem ZST-Z w Żurominie.
PÓŁFINAŁ ORTOGRAFICZNYCH ZMAGAŃ W ZST-Z
321 kwietnia w naszej szkole odbył się półfinał XIX Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Starosty Żuromińskiego pod hasłem „Powiatowy Mistrz Ortografii”.
O tytuł „Powiatowego Mistrza Ortografii” rywalizowało 34 uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI, 29 uczniów szkół podstawowych kl. VII-VIII oraz 11 uczniów szkół ponadpodstawowych.
VIII „GRAJEK” W ZST-Z
2221 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się VIII Powiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Muzycznych ,,Grajek 2023”. Muzyczne zmagania wróciły po dwuletniej pandemicznej przerwie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Żuromińskiego.
Konkurs ma na celu promocję uzdolnionej muzycznie i wokalnie młodzieży, integrację reprezentantów różnych szkół, pokazanie alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu bez uzależnień.
Wizyta w „Czarnym Kocie”
1013 kwietnia uczniowie klasy II TI wraz z wychowawcą Piotrem Oleksiakiem, opiekunami Karoliną Aleksandrowicz i Sławomirem Kołacińskim - nauczycielami naszej szkoły, wybrali się do Warszawy. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności pracy w grupie, propagowanie zdrowej rywalizacji oraz bezpiecznego spędzania czasu wolnego.